Osobowość kształtuje wygląd zewnętrzny ryb

U ryb przeważające cechy osobowości są związane ze zmianami w wyglądzie zewnętrznym, jak również z niektórymi umiejętnościami – zawiadamia czasopismo „Animal Behaviour”.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej (USA) wykazali, że budowa ciała, a także możliwości pływackie dania pręgowanego – ryby z rodziny karpiowatych - są zależne od dominujących cech osobowości, w tym wypadku odwagi lub płochliwości.

Badacze obserwowali zachowanie ryb w nowym otoczeniu. Na tej podstawie wyodrębnili ryby odważne, które pozostawały w bezruchu tylko do 50 sekund, i ryby płochliwe, które spędzały nieruchomo ponad 3 minuty. Następnie zaczęli krzyżować między sobą poszczególne osobniki i w ten sposób tworzyć linie ryb o określonych cechach charakteru.

U kolejnych pokoleń naukowcy zaobserwowali specyficzne zmiany w wyglądzie i zachowaniu. Okazało się, że zwierzęta z grupy odważnej miały coraz smuklejszą budowę ciała oraz większy ogon i coraz szybciej potrafiły wystartować z miejsca, gdy zostały przestraszone. Nieśmiałe ryby były bardziej krępe i zdecydowanie wolniejsze.

„Złożone zachowania będące przejawem osobowości lub temperamentu mogą wiązać się – genetycznie korelować – z innymi cechami, które na pierwszy rzut oka wydają się od nich niezależne, np. budową ciała, czy umiejętnościami pływania” – komentuje jeden z badaczy Brian Langerhans.

„To jedno z pierwszych badań, które łączy zmienne osobowościowe z innymi typami cech i myślę, że w nadchodzących latach pojawi się ich znacznie więcej” – dodaje.

Więcej informacji na temat badania można znaleźć pod adresem: DOI: 10.1016/j.anbehav.2016.04.007 (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera