Uczelnie i instytucje

Gowin o apelu RPO ws. ksenofobii: nie będę mówił rektorom, co robić

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Marcin Obara 23.05.2016
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Marcin Obara 23.05.2016

Wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin odniósł się do listu, w którym Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił o ocenę zagrożeń dla cudzoziemców na uczelniach. Gowin zaznaczył, że potępia akty rasizmu i ksenofobii, ale że nie będzie mówił rektorom, co robić.

Odpowiedź Jarosława Gowina przesłała PAP w środę rzecznika resortu nauki Katarzyna Zawada. "Zapoznałem się z apelem Rzecznika Praw Obywatelskich. Oczywiście potępiam wszelkie akty rasizmu czy ksenofobii, ale nie sądzę, aby wymiar tego zjawiska w Polsce tłumaczył aż tak dramatyczny charakter oświadczenia Rzecznika. Przypominam, że uczelnie są autonomiczne. Nie będę mówił rektorom, jakie działania mają podejmować" - skomentował wicepremier.

Jest to odpowiedź na list z 21 maja br., w którym Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił do ministra nauki i szkolnictwa wyższego z prośbą "o ocenę sytuacji zagranicznych studentów w Polsce pod kątem zagrożeń, jakie wiążą się ze wzrastającą falą nienawiści motywowanej pochodzeniem narodowym, etnicznym czy rasowym oraz z działalnością skrajnie nacjonalistycznych środowisk".

Bodnar zwracał tam uwagę na ostatnie wydarzenia, takie jak manifestacja ONR-u w Białymstoku 16 kwietnia. Przed tą manifestacją studenci zagraniczni z Politechniki Białostockiej otrzymali od władz uczelni ostrzeżenie. Zalecono im, aby w trakcie marszu ONR nie opuszczali swoich pokojów. Bodnar przypomniał też o rasistowskich napaściach na cudzoziemców studiujących w Polsce - doszło do nich w ostatnich miesiącach w Rzeszowie i Bydgoszczy. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wydarzenia te "budzą uzasadniony lęk, nie służą wizerunkowi Polski, i mają negatywny wpływ na atrakcyjność polskich uczelni za granicą".

RPO w swoim liście poprosił szefa resortu nauki o informację, czy w MNiSW takie zagrożenia są monitorowane. Pytał, czy w resorcie podejmowano inicjatywy adresowane do uczelni wyższych, których celem byłoby zapobieganie takim zagrożeniom bądź stworzenie mechanizmu wsparcia dla studentów pokrzywdzonych przestępstwami z nienawiści.

W ocenie rzecznika potrzebna jest także zdecydowana reakcja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na ksenofobię, której doświadczają studiujący w Polsce cudzoziemcy. Rzecznik postuluje upowszechnienie wśród władz polskich uczelni standardu antydyskryminacyjnego. Wzór takiego standardu został wypracowany w ramach projektu „Uniwersyteckie standardy przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji”, realizowanego przez Ośrodek Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Fundację Autonomia, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej oraz Fundację na Rzecz Różnorodności Społecznej.

Rzecznik zapytał ministra w liście, czy ów wzór standardu antydyskryminacyjnego uzyskał opinię Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz jakie działania planuje Gowin podjąć na rzecz jego upowszechnienia i odpowiedniego wykorzystania przez uczelnie wyższe.

Przypomniał też, że na rosnącą falę nienawiści motywowanej uprzedzeniami zareagowały już środowiska akademickie, wyrażając swój kategoryczny sprzeciw wobec wszelkich form ksenofobii i rasizmu.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera