Filmy o nauce w czasie 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego | Nauka w Polsce

Filmy o nauce w czasie 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Fot. Fotolia

Nieznana historia polskiego programu rakietowego, trudne losy współczesnych pszczół, geniusz matematyki – to tylko niektóre tematy filmów naukowych, które będzie można obejrzeć w ramach bloku Docs+Science 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (29 maja-3 czerwca).

To trzecia edycja sekcji filmów dokumentalnych i naukowych, w formie otwartych, bezpłatnych pokazów, zatytułowanych Docs+Science (D+S). Tej części festiwalu nie przyświeca żadna koncepcja tematyczna. Jak poinformowali PAP organizatorzy, filmy mają zaprezentować jak najszerzej różne dziedziny nauki. Wybrano filmy skierowane zarówno do widzów młodszych, jak i dorosłych.

Koordynator sekcji D+S Piotr Seweryn zapytany przez PAP o filmy warte szczególnej uwagi, wskazał na produkcję "Licząc od nieskończoności". Obraz opowiada historię matematyka Yitang Zhanga (chińskiego imigranta mieszkającego w USA ), który z zupełnie nieznanego w środowiskach akademickich matematyka, wyrósł na gwiazdę po tym, jak zaproponował rozwiązanie teorii liczb bliźniaczych. Film będzie miał swoją premierę w czasie festiwalu. Z polskich produkcji Seweryn polecił dokumenty "Łowcy miodu" (na temat miejskiego pszczelarstwa) oraz "Dosięgnąć nieba" o polskim programie rakietowym AGH z lat 60.

Na sekcję D+S składa się dziesięć produkcji, ale jak zaznaczył w rozmowie z PAP Seweryn, w ramach bloku odbyły się pokazy śródroczne w formie objazdowej wersji sekcji "D+S on Tour” - pokazy odbyły się już w Kielcach i Katowicach. Planowane są projekcje w kolejnych miastach. "Zacieśniamy także naszą współpracę z festiwalami z innych krajów" - dodał.

Blok Docs+Science powstał z inicjatywy Fundacji dla AGH i entuzjastów popularyzacji nauki, we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Pokazy będą realizowane w salach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Wodzisławski projekt edukacyjny powalczy o nagrodę Centrum Nauki Kopernik

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Zabytki archeologiczne w 3D na wirtualnej wystawie w ramach polsko-norweskiej współpracy

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera