Druga skóra na zmarszczki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Sztuczna, elastyczna warstwa powlekająca ludzką skórę nie tylko maskuje zmarszczki czy worki pod oczami, ale także wiąże wilgoć i poprawia elastyczność - informuje „Nature Medicine".

Zespół naukowców z Harvard Medical School i Massachusetts Institute of Technology przetestował swój wynalazek na grupie ochotników, aplikując go pod oczy, na przedramiona i nogi. Na razie bada się możliwości zastosowania tego rodzaju sztucznej skóry jako produktu kosmetycznego, jednak specjaliści myślą także o jej wykorzystaniu do dostarczania leków oraz ochrony przed światłem słonecznym.

Na skórę nanoszony jest roztwór polisiloksanu, który wysychając tworzy warstwę o właściwościach porównywanych przez uczestników badań do młodej ludzkiej skóry. W przypadku worków pod oczami efekty są podobne do wyników operacji plastycznej - bez ryzyka związanego z tą ostatnią.

Polisiloksan jest polimerem złożonym z atomów tlenu i krzemu. Choć syntetyczny, przypomina prawdziwą skórę i przepuszcza powietrze, a pokryta nim skóra staje się elastyczniejsza - uszczypnięta szybciej wraca do początkowego kształtu. Nałożona powłoka jest w zasadzie niewidoczna, nie podrażnia i wytrzymuje kontakt z potem czy deszczem.

Naukowcy stworzyli już firmę, która ma skomercjalizować gotowy produkt, jednak konieczne są dalsze badania, miedzy innymi dotyczące bezpieczeństwa. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera