Profesorowie archeologii na kanale YouTube

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

"Wywiady z Profesorami Archeologii” - to tytuł nowej serii filmowej Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych Polskiej Akademii Nauk. Popularnonaukowe realizacje dostępne będą od 16 maja na kanale ArcheoTV w serwisie YouTube.

"Chcemy zaprezentować archeologię przez pryzmat jej twórców - pokazać ludzi, którzy poświęcili jej całe swoje życie" - wyjaśnia PAP pomysłodawca serii, Zbigniew Kubiatowski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Dlatego wśród rozmówców znaleźli się nestorzy polskiej archeologii, wśród nich m.in. prof. Romuald Schild, prof. Krzysztof Nowicki i prof. Bogusław Gediga - z tym ostatnim wywiad ukaże się w czerwcu. Kolejne 3 wywiady zostaną opublikowane do końca tego roku. To, kto będzie ich bohaterem, na razie pozostaje tajemnicą.

"Dzięki szczerym zwierzeniom będzie łatwo zaobserwować różnicę pomiędzy pracą filmowych bohaterów w stylu Indiany Jonesa a badaniami prawdziwych naukowców" - uważa badacz.

Jak wyjaśnia inicjator przedsięwzięcia, wywiady przybliżą też wiedzę na temat tego, dlaczego naukowcy podjęli decyzję o rozpoczęciu studiów archeologicznych, jak one wyglądały, z jakimi perypetiami, przygodami i przeszkodami się wiązały. Będzie można też poznać „od kuchni” pracę archeologów.

"Przyglądamy się również tematowi, który poruszany jest niezwykle rzadko, tak w literaturze naukowej, jak popularnej - życiu osobistemu i rodzinnemu archeologów. To, jak naukowcy radzili i radzą sobie z licznymi i często długotrwałymi rozłąkami ze swoimi rodzinami" - opowiada Kubiatowski.

Powodem stworzenia serii była też chęć zapisania historii archeologii, której bohaterowie filmów byli i nadal są świadkami. Według Kubiatowskiego ich wieloletnia praca w zawodzie pozwala im spojrzeć na zmieniającą się archeologię z bardzo ciekawej perspektywy. Oprócz zmieniających się metod i celów badawczych, zmieniała się Polska i cały świat. "Niezwykle interesujące i przejmujące są opowieści o studiowaniu w czasach głębokiego socjalizmu, o problemach związanych z wyjazdami zagranicę, czy o wpływie wojny w Wietnamie na badania wykopaliskowe w Egipcie i Sudanie" - uważa naukowiec.

Najważniejszym powodem powstania cyklu, zdaniem jego inicjatora, jest chęć zaprezentowania jak najszerszej publiczności życia i działalności naukowej bohaterów filmów. "Jeśli historie życia profesorów zapisane na taśmie filmowej staną się inspiracją choć dla jednej osoby do kontynuowania ich prac, będzie to oznaczać, że warto było je nakręcić" - kwituje.

Seria filmowa „Wywiady z Profesorami Archeologii” powstała w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN ze środków pozyskanych przez Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN z programu Działalności Upowszechniającej Naukę. Każdy wywiad składa się z 7, podzielonych tematycznie filmów. Wszystkie produkcje będę udostępnione 16 maja bezpłatnie na serwisie YouTube na kanale ArcheoTV na licencji Creative Commons.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Poznań, 29.10.2024. Artefakty odnalezione podczas prac archeologicznych na Górze Przemysła zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, 29 bm. (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Monety, ostrogi, fragmenty włóczni na wystawie znalezisk archeologicznych z Zamku Królewskiego w Poznaniu

  • 23.06.2013. Zamek Żupny w Wieliczce. PAP/Stanisław Rozpędzik

    Małopolskie/ O identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach - na wystawie w Wieliczce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera