Projekt społeczny „InteGra” rzeszowskich studentów nagrodzony

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Projekt społeczny „InteGra”, budujący integrację w środowisku wielokulturowym, który wymyślili i opracowali studenci z Wyższej szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zdobył ogólnopolską nagrodę Złote Wilki.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Monika Lewińska, Złote Wilki to nagroda dla młodych ludzi, którzy opracowali projekty społeczne w ramach ogólnopolskiej olimpiady praktycznej „Zwolnieni z Teorii”, skierowanej do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracja do aktywności społecznej.

Olimpiada odbywa się pod patronatami honorowymi ministerstw: edukacji narodowej oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, a jej organizatorem jest polski start-up społeczny Social Wolves, który działa na rzecz odpowiedzialnej i kompetentnej kadry zarządzającej.

Rzeczniczka przypomniała, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie może pochwalić się trzecią największą liczbą studentów zagranicznych w Polsce; w szkole krzyżuje się ze sobą wiele kultur, wyznań i obyczajów.

„Studenci uczelni, którzy zauważyli symptomy konfliktu międzykulturowego, rozwijającego się w tej lokalnej społeczności, wymyślili i opracowali program, który poprzez najprostsze ludzkie odruchy, takie jak zapoznanie się i wspólna zabawa, pomaga zahamować problemy z integracją” – zauważyła Lewińska.

Projekt społeczny „InteGra”, oparty jest na formule konkursowej. Zadaniem uczestnika było odnalezienie w mieście lub wydrukowanie ulotki ze specjalnie przygotowaną planszą gry. Następnie trzeba było nawiązać kontakt z nieznajomym obcokrajowcem i zaproponować mu rozegranie partyjki gry w „kółko-krzyżyk”.

Ostatnią fazą gry było zrobienie wspólnego zdjęcia z hashtagiem #InteGraRzeszów i zamieszczenie go na Instagramie lub Facebooku. Tak oznaczone fotografie wzięły udział w losowaniu nagród, który miały pomóc w pielęgnowaniu nowej znajomości. Były to np. bilety na mecze Resovii Rzeszów, wejściówki do parku trampolin lub wspólne wyjście na pizzę czy do kawiarni.

W zabawie i integracji wzięło udział 270 osób z Rzeszowa. „Ten sukces został dostrzeżony i nagrodzony przez organizatorów olimpiady. Na finałowej gali był obecny m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że charakter konkursu przekroczył jego najśmielsze oczekiwania” – dodała rzeczniczka.

Powołując się na informacje podane na stronie olimpiady „Zwolnieni z Teorii” podała, że w tym roku w jej ramach w całej Polsce zrealizowano łącznie 500 inicjatyw, które pozytywnie wpłynęły na życie 5 milionów Polaków. W programie wzięło udział 11 tys. młodych ludzi, czyli blisko 60 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

PAP - Nauka w Polsce

api/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Nosacz sundajski. Fot. Adobe Stock

    Medioznawca o internetowych memach z "Januszem Nosaczem": to akty przemocy symbolicznej

  • Źródło: Adobe Stock

    Matematyk: altruizm może być mechanizmem przetrwania ludzkości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera