Masowa produkcja płytek krwi coraz bliżej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Opracowana przez brytyjskich naukowców metoda wytwarzania płytek krwi może pozwolić na wytwarzanie ich w dużych ilościach – informuje pismo „Nature Communication”.

Płytki krwi, dzięki którym można powstrzymać obfite krwawienie, potrzebne są na przykład ofiarom wypadków samochodowych, pacjentom po operacjach, chorym na białaczkę czy hemofilię. Obecnie uzyskuje się je z krwi pobranej od ochotników.

Naukowcy z University of Cambridge opracowali metodę hodowli wytwarzających płytki komórek szpiku – megakariocytów – na razie na skalę laboratoryjną. Jeśli uda się poprawić jej wydajność, można będzie uzyskać potrzebne ilości płytek bez potrzeby pobierania krwi od dawców.

Podobnie jak w przypadku czerwonych krwinek, także płytki mogą należeć do grupy A, B, 0 lub AB, a niektóre grupy są trudno dostępne z powodu małej liczby posiadających je dawców.

Na razie każdy megakariocyt dzięki chemicznej stymulacji może w laboratorium wytworzyć 10 płytek, podczas gdy normalnie funkcjonujący w szpiku – około 2000. Być może dokładniejsze odwzorowanie warunków panujących w szpiku pozwoli zwiększyć wydajność tworzenia płytek. (PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Belgia odnotowała pierwszy przypadek nowego, groźniejszego wariantu małpiej ospy

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroplastik w powietrzu może powodować niepłodność i nowotwory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera