Uczelnie i instytucje

Opole/ Jest szansa na dofinansowanie Collegium Medicum z budżetu państwa

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jest szansa na to, by Uniwersytet Opolski pozyskał dofinansowanie z budżetu państwa na przebudowę jednego z budynków uczelni na potrzeby Collegium Medicum – zadeklarował w piątek w Opolu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Deklaracja taka padła na zorganizowanej przez Uniwersytet Opolski (UO) konferencji prasowej. Dardziński rozmawiał wcześniej z władzami uczelni o kierunku lekarskim, o którego utworzenie zabiega UO.

Collegium Medicum, w którym miałyby być prowadzone studia na kierunku lekarskim, ma powstać – jak wynika z informacji UO – przy ul. Oleskiej w Opolu. Koszt tej inwestycji obejmującej przebudowę i rozbudowę istniejącego tam obiektu oraz jego wyposażenie, to ponad 41 mln zł.

Jak mówiła na piątkowej konferencji prasowej prorektor UO ds. promocji i zarządzania prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, wniosek o sfinansowanie części inwestycji został już złożony do resortu nauki i szkolnictwa wyższego. Uczelnia zadeklarowała też, że jest w stanie zapewnić wkład własny w wysokości 20 proc. Dodała, że w tej kwestii uniwersytet liczy także na sponsorów i podała, że po milionie zł wsparcia zadeklarowały już miasto Opole oraz sejmik woj. opolskiego.

Dr Piotr Dardziński - odpowiadając na pytania dziennikarzy - zadeklarował, że "jest szansa" na pozyskanie dofinansowania centralnego dla Collegium Medicum w Opolu i zapowiedział w piątek, że porozmawia o tym z wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Teresą Czerwińską. „Myślę, że na najbliższym kierownictwie ministerstwa ta kwestia zostanie także w jakimś kierunku rozstrzygnięta. Na ile to będą rozstrzygnięcia ostateczne, to trudno w tym momencie powiedzieć” - mówił.

Dodał, że o kwocie czy stopniu takiego dofinansowania trudno jeszcze mówić. „To jest też kwestia tego, że gdy przejdziemy z projektu architektonicznego na projekt budowlany, to może się coś zmieniać. Po drugie musimy sprawdzić, jakie sa nasze możliwości w tegoroczne i przyszłoroczne” – zaznaczył.

Prof. Piątkowska–Stepaniak poinformowała, że wniosek UO o utworzenie kierunku lekarskiego uzyskał już pozytywne opinie MNiSW i ministerstwo zdrowia oraz został skierowany do oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która ma na to 3 miesiące.

„Po ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej ministerstwo zdrowia oraz ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego chcą też widzieć, jak zostaną sformułowane umowy między UO a szpitalami i szpitalem, który byłby klinicznym zapleczem dla kierunku lekarskiego, czyli Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu” – relacjonowała.

W czwartek podczas swojej wizyty w Opolu wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił, że rok akademicki 2017/2018 to realistyczny termin uruchomienia kierunku lekarskiego w Opolu.

Zastrzegł jednak, że warunkiem utworzenia tego kierunku na UO jest właśnie przekazanie szpitala WCM Uniwersytetowi Opolskiemu lub oddanie tej placówki w pieczę UO oraz "połączenie potencjału" UO i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej (PMWSZ) w Opolu i konsolidacja tych uczelni. W tej sprawie Gowin rozmawiał w czwartek w Opolu z władzami UO i rektorem PMWSZ w Opolu dr. Tomaszem Halskim.

Po tym spotkaniu rzecznik UO Marcin Miga wysłał komunikat do mediów, w którym podano, że „władze UO i PMWSZ w Opolu zadeklarowały zintensyfikowanie wspólnych działań, które prowadzić będą do osiągnięcia tego celu”.

Rektor Halski w rozmowie z PAP zapewnił, że „podpisuje się” pod komunikatem rzecznika UO. „Deklarujemy dużą wolę współpracy, żeby ten cel osiągnąć ponieważ niewykorzystanie takiego poparcia przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministra zdrowia byłoby dużym błędem i szkodą dla całego województwa i miasta Opola” – dodał.

UO zabiega o to, by kierunek lekarski był uruchomiony w roku akademickim 2017/2018. Według założeń na I rok studiów na tym kierunku UO mógłby przyjąć 60 studentów. Wniosek w tej sprawie został już złożony. Rzecznik uczelni zapewnił, że uczelnia ma zapewnioną kadrę, która miałaby wykładać na kierunku lekarskim.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera