Bezsenność jest związana z utratą istoty białej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

U pacjentów cierpiących na bezsenność pierwotną obserwuje się nieprawidłowości związane ze spójnością substancji białej w mózgu – wynika z badania opublikowanego w magazynie „Radiology”.

Międzynarodowy zespół badaczy z instytutów naukowych w Chinach i Niemczech ustalił, że bezsenność współwystępuje ze zmianami w obrębie istoty białej – skupiska wypustek (aksonów i dendrytów) komórek nerwowych w mózgu.

U osób mających kłopoty ze snem substancja biała charakteryzuje się mniejszą spójnością w rejonie prawej półkuli, wzgórza i spoidła wielkiego prawdopodobnie ze względu na zanikanie osłonki mielinowej. Jest to związane z zaburzoną komunikacją pomiędzy poszczególnymi częściami mózgu.

„Te uszkodzone połączenia istoty białej biorą duży udział w regulacji snu, czuwania, funkcji poznawczych i funkcji sensomotorycznych” – podkreśla Shumei Li, współautor badania.

Naukowcy poprosili 30 zdrowych osób i 23 pacjentów cierpiących na bezsenność pierwotną (niezależną od innych czynników patologicznych) o wypełnienie kilku kwestionariuszy mierzących jakość snu, występowanie lęku i objawów depresyjnych. Następnie poddali uczestników obrazowaniu mózgu metodą tensora dyfuzji.

Okazało się, że integralność połączeń substancji białej różniła się istotnie u poszczególnych badanych w zależności od tego, czy mieli oni problemy ze snem. Najwięcej nieprawidłowości zidentyfikowano u osób cierpiących na bezsenność od dłuższego czasu i uzyskujących wysokie wyniki na skali depresji.

Badacze planują kontynuować pracę nad tym zagadnieniem. O rezultatach ich dotychczasowych działań można poczytać na stronie: http://pubs.rsna.org/doi/abs/10.1148/radiol.2016152038 (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera