Uczelnie i instytucje

Projekt ws. utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy - do komisji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Obywatelski projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, którego pierwsze czytanie odbyło się w piątek, został skierowany do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Według obywatelskiego projektu ustawy, pod którym zebrano 160 tys. podpisów poparcia, Uniwersytet Medyczny im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy miałby powstać na bazie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Collegium Medicum powstało w 2004 r. w wyniku włączenia Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do UMK; na wniosek senatu AM.

Inicjator projektu ustawy poseł Zbigniew Pawłowicz (PO) przekonywał w Sejmie, że włączenie Akademii Medycznej do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika było błędem, a Collegium Medicum w UMK jest traktowane w sposób drugorzędny. Zaznaczył, że akademie medyczne, które zostały przekształcone w uniwersytety medyczne rozwijają się znacznie lepiej.

Pawłowicz pokreślił, że potencjał Collegium Medicum spełnia kryteria utworzenia samodzielnego Uniwersytetu Medycznego.

Podał m.in., że Collegium ma trzy wydziały: lekarski, farmaceutyczny i nauk o zdrowiu, prowadzi 15 kierunków studiów, posiada sześć uprawnień do doktoryzowania i trzy uprawnienia do habilitowania. Zatrudnionych jest 1191 pracowników, z których 649 to nauczyciele akademiccy, w tym 56 profesorów, a także kształci 5885 studentów.

"Dlaczego Bydgoszcz największe miasto województwa, ósme miasto w kraju, liczące 360 tys. mieszkańców zostaje pozbawione możliwości kreowania i realizacji własnych strategii rozwoju publicznych uczelni medycznej istniejącej na terenie miasta. To pytanie stawiają mieszkańcy Bydgoszczy i dlatego podjęta została obywatelska inicjatywa ustawodawcza" - mówił poseł.

Podkreślił, że utworzenie samodzielnej uczelni medycznej pozwoliłby na stworzenie w Bydgoszczy silnego ośrodka akademickiego, zawiązanie w mieście związku uniwersytetów.

Posłowie z woj. kujawsko-pomorskiego zdominowali dyskusję podczas pierwszego czytania projektu ustawy, a ich opinie były podzielone nie w zależności od przynależności klubowej, a od reprezentowanego okręgu wyborczego. Posłowie z okręgu bydgoskiego popierali projekt utworzenia samodzielnej uczelni, a posłowie z okręgu toruńsko-włocławskiego byli przeciwni.

Nawet posłowie przeciwni powołaniu Uniwersytetu Medycznego byli za skierowaniem projektu ustawy do komisji sejmowej, m.in. ze względu na podpisy pod nim 160 tys. osób.

Występujący w imieniu rządu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko również zaproponował skierowanie projektu ustawy do komisji i zachęcał do porozumienia.

"W sposób oczywisty jestem za tym, aby tę ustawę skierować do komisji, aby szukać rozwiązań. Zapewne są możliwe takie rozwiązania, nie tylko zerojedynkowe - odrzucenie albo zaakceptowanie w takiej formie jak proponują wnioskodawcy. Zdaje się, że rysują się takie możliwości, bardziej koncyliacyjne. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Jestem przekonany, że w takim duchu ta ustawa będzie procedowana" - powiedział Bobko.

Wiceminister przyznał, że oczywistą sprawą jest, że przy rozpatrywaniu sprawy powinna być uwzględniona konstytucyjna zasada autonomii uczelni. Zwrócił też uwagę, że sama operacja odłączenia Collegium Medicum byłaby skomplikowana, a nowa uczelnia musiałaby potwierdzić wszystkie posiadane uprawnienia.

Bobko zaznaczył, że negatywne stanowiska w sprawie podziału UMK przedstawiły Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

PAP - Nauka w Polsce

rau/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera