Przebycie ospy wietrznej związane z niższym ryzykiem glejaka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Osoby, które w przeszłości chorowały na ospę wietrzną mają o 21 proc. niższe ryzyko zachorowania na glejaka, złośliwy nowotwór mózgu – informuje pismo “Cancer Medicine”.

Naukowcy z Baylor College of Medicine w Houston w Teksasie pod kierunkiem dr Melissy Bondy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród 4533 pacjentów z glejakiem o raz 4171 osób bez guza mózgu. Uczestnicy tego międzynarodowego badania pt. Glioma International Case-Control Study (GICC) pochodzili z pięciu krajów.

Okazało się, że osoby, które w przeszłości chorowały na ospę wietrzną miały o 21 proc. niższe ryzyko zachorowania na glejaka. Co więcej, ochronny efekt obserwowano zwłaszcza w przypadku glejaków bardziej zaawansowanych.

Zdaniem autorów pracy sugeruje to, że dzieci, które przeszły ospę wietrzną mogą być mniej narażone na glejaka.

Dr Bondy przypomina, że wyniki tego dużego badania potwierdzają wcześniejsze obserwacje w mniejszych grupach pacjentów. W jej ocenie mało prawdopodobne jest, by związek między ospą wietrzną a niższym ryzykiem glejaka był przypadkowy.

Naukowcy uważają, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą wyjaśnić biologiczne podłoże tej zależności. Jak oceniają, niewykluczone jest, że w przyszłości uda się wykorzystać szczepionkę przeciw ospie wietrznej w profilaktyce glejaków.

Glejaki są guzami mózgu wywodzącymi się z tkanki glejowej, której zadaniem jest odżywianie, ochrona i naprawa komórek nerwowych. Częściej rozwijają się u dzieci.

Ospa wietrzna jest chorobą wieku dziecięcego wywoływaną przez wirusa, który powoduje również półpaśca (Varicella zoster virus). Przeważnie jej przebieg jest łagodny, ale w rzadkich przypadkach może dać poważne powikłania neurologiczne, oddechowe czy skórne. Po przechorowaniu ospy wirus pozostaje uśpiony w zwojach nerwowych człowieka, a jego reaktywacja, do której dochodzi z powodu osłabienia odporności, objawia się jako półpasiec.

Obecnie dostępna jest szczepionka przeciwko wirusowi ospy wietrznej. W Polsce nie jest ona finansowana przez Ministerstwo Zdrowia jako szczepienie obowiązkowe, ale znajduje się na liście szczepień zalecanych, które rodzice mogą zakupić dziecku we własnym zakresie.(PAP)

jjj/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera