Dzisiejsze emisje CO2 największe w skali milionów lat

Fot. Fotolia / Jelle van der Wolf
Fot. Fotolia / Jelle van der Wolf

Największe emisje dwutlenku węgla do atmosfery w ciągu ostatnich 66 mln lat następują obecnie za sprawą działalności człowieka – dowodzą naukowcy na łamach „Nature Geoscience”.

W ciągu ostatnich 66 mln lat, a więc od zagłady dinozaurów, nie było tak dużych emisji dwutlenku węgla do atmosfery, jak obecnie – dowodzą naukowcy. Okazuje się, że wskutek działalności człowieka do atmosfery dostaje się 10 razy więcej CO2 niż za sprawą przyczyn naturalnych.

Systematyczne rejestrowanie klimatu Ziemi za pomocą instrumentów naukowych rozpoczęło się w połowie XIX w. Żeby poznać dzieje klimatu w większej skali, do miliona lat, naukowcy badają rdzenie lodowe. Chcąc jednak dowiedzieć się, jaki klimat panował na naszej planecie dziesiątki czy setki mln lat temu, pobierają próbki, drążąc pod dnem oceanów.

Taką metodą posłużył się zespół pracujący pod kierunkiem prof. Richarda Zeebe z University of Hawaii (USA).

Rekordową emisję CO2 zanotowano w 2014 r. i wyniosła ona 37 mld ton. Natomiast zdaniem badaczy miliony lat temu przeciętna emisja roczna wynosiła ok. cztery mld ton, czyli w przybliżeniu jedną dziesiątą obecnych emisji.(PAP)

krx/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Więcej ruchu w średnim wieku to mniejsze ryzyko alzheimera

  • 05.05.2025.  EPA/GONZALO FUENTES

    Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera