Choroby dziąseł mogą przyspieszać postęp demencji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

U osób z chorobami dziąseł zaobserwowano sześciokrotnie szybszy spadek funkcji poznawczych związany z chorobą Alzheimera – informuje pismo PLOS ONE.

Naukowcy z University of Southampton oraz King\'s College w Londynie przeprowadzili badania na 59 osobach z łagodną lub umiarkowaną demencją. Poddawali je badaniom sprawności umysłowej oraz pobierali próbki krwi, aby zmierzyć poziom markerów zapalnych. Jednocześnie niepoinformowana o wynikach badań psychologicznych higienistka stomatologiczna przeprowadziła kontrolę stanu jamy ustnej.

Wyraźne problemy z dziąsłami miały 22 osoby, podczas gdy u 37 pozostałych były one znacznie mniej widoczne. Średni wiek w grupie z chorobami dziąseł wynosił 75 lat, natomiast dla osób z dziąsłami w niezłym stanie - 79. Większość pacjentów (52 osoby) obserwowano przez następne pół roku i powtórzono wszystkie badania. Jak się okazało, u osób z chorobami dziąseł (zapalenie przyzębia) postęp demencji był sześciokrotnie szybszy. Tak duża różnica i szybki postęp choroby były dla badaczy zaskoczeniem.

Zdaniem specjalistów stan zapalny dziąseł może przyspieszać pogarszanie się sprawności mózgu. Wysoki poziom przeciwciał przeciwko bakteriom powodującym stany zapalne dziąseł ma związek z podniesionym poziomem cząsteczek związanych z zapaleniem, które mogą działać na mózg.

Jak skomentowało dla BBC brytyjskie Alzheimer\'s Society, jeśli wyniki badań się potwierdzą, właściwa higiena jamy ustnej mogłaby spowolnić postęp demencji (przy czym demencja przyczynia się z reguły do pogorszenia dbałości o jamę ustną). Dr Mark Ide, stomatolog z King\'s College w Londynie wyjaśnił, że osoby z chorobami dziąseł podczas żucia pokarmów „wstrzykują” bakterie do naczyń krwionośnych.

W Wielkiej Brytanii ponad 80 proc. osób po 55. roku życia ma problemy z dziąsłami.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera