Symulowana misja na Marsa specjalnie dla nastolatków

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Gimnazjaliści i licealiści będą mogli wcielić się w rolę ekspertów agencji kosmicznej, przez Internet pokierować łazikiem marsjańskim i wziąć udział w symulowanym lądowaniu na czerwonej planecie. Rejestracja zespołów w konkursie Remote Mars Yard trwa tylko do 7 marca.

Konkurs Remote Mars Yard, który w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Polsce, współorganizują: biuro ESERO - Europejskiej Agencji Kosmicznej i ABM Space Education. Dla jego uczestników to szansa, aby wcielić się w rolę ekspertów agencji kosmicznej, którzy zdalnie sterują łazikami takimi jak Curiosity czy ExoMars, i poznać ich pracę od podszewki.

Na przestrzeni kilku miesięcy zespoły składające się z uczniów gimnazjów lub liceów między 13 a 20 rokiem życia, będą konkurowały ze sobą o miano najlepszych badaczy Marsa. Ich zadaniem będzie stworzenie zespołu badaczy i inżynierów, którzy wezmą udział w symulowanym lądowaniu na czerwonej planecie. Zbadają tam jeden z marsjańskich kraterów, sterując przez Internet łazikiem marsjańskim zbudowanym specjalnie do tego celu. Sam łazik będzie znajdował się na makiecie marsjańskiego krateru w Toruniu.

"Łaziki badają odległe ciała niebieskie od lat 70. XX w. i osiągają fenomenalne rezultaty, nieporównywalne z obserwacjami z Ziemi czy nawet z orbity. Wszystkie najważniejsze organizacje związane z badaniami kosmosu organizują lub planują duże misje kosmiczne z użyciem łazików. Sztandarowym przykładem jest naturalnie amerykański łazik Curiosity, badający od 2012 r. powierzchnię Marsa" - czytamy na stronie internetowej Centrum Nauki Kopernik.

Konkursowe łaziki oraz makietę marsjańskiego krateru specjalnie na potrzeby rywalizacji zbudowali specjaliści z ABM Space Education. „Najważniejszą częścią konkursu jest jego realizm. Uczestnicy będą jeździć autentycznym modelem łazika marsjańskiego po geologicznie odwzorowanym kraterze, borykając się z tymi samymi wyzwaniami, co pracownicy agencji kosmicznych. Począwszy od planowania misji do jej realizacji na żywo. Mamy nadzieję, że zetknięcie z prawdziwą technologią kosmiczną w akcji wyzwoli w młodych ludziach pasję do zgłębiania tajemnic wszechświata” – mówi koordynator programu ESERO z Centrum Nauki Kopernik Jakub Bochiński.

Misję będą mogły realizować zespoły znajdujące się w dowolnym miejscu, wyposażonym w komputer z przeglądarką i średniej szybkości łącze internetowe. Warto się jednak pospieszyć, bo rejestracja możliwa jest tylko do 7 marca. Potem na stronie internetowej projektu ogłoszona zostanie lista przyjętych zespołów.

Już 19 marca w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się szkolenie dla opiekunów zakwalifikowanych zespołów. Najlepsze drużyny przeprowadzą symulowane misje marsjańskie na podstawie wcześniej przygotowanych planów. Zrealizują je od połowy maja do połowy czerwca. Gala wręczenia nagród odbędzie się 18 czerwca 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik. Na najlepszych czekają nagrody ufundowane przez Europejską Agencję Kosmiczną, a także staże w ABM Space Education.

Szczegółowe informacje i regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Kraków/ Prototyp domu zasilanego wyłącznie wodorem i fotowoltaiką powstał w AGH

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: pracownicy przyszłości powinni znać narzędzia AI oraz cechować się empatią i kreatywnością

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera