Uczelnie i instytucje

Rektor Cambridge: autonomia naszej uczelni ważna od 800 lat

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Uniwersytet Cambridge od 800 lat prowadzi studia, a przez ten czas uczelnia jest bardzo niezależna od rządu brytyjskiego - mówi w rozmowie z PAP rektor (vice-chancellor) Uniwersytetu Cambridge, prof. Leszek Borysiewicz, Walijczyk polskiego pochodzenia.

Prof. Leszek Borysiewicz proszony o udzielenie kilku porad polskim uczelniom, jak mają się stawać lepsze, przyznał, że trudno porównywać Cambridge z polskimi szkołami wyższymi. Zwrócił uwagę, że roczny obrót jego uczelni (turnover) to 1,6 mld funtów (prawie 9 mld zł). To środki, o których polskie uczelni mogą najwyżej pomarzyć (w 2016 r. cały budżet Polski na szkolnictwo wyższe ma wynieść prawie 16 mld zł). Poza tym, jak wyjaśnił prof. Borysiewicz, studia na Cambridge są płatne - dla zwykłego studenta to koszt 9 tys. funtów rocznie.

"Ale tak samo jak my się uczymy od uniwersytetów polskich, tak i polskie uczelnie uczą się od nas" - zaznaczył.

Rektor uznał, że wśród najważniejszych czynników, jakie wpływ mają na sukces Uniwersytetu Cambridge, jest niezależność i autonomia uczelni. "Cambridge przez 800 lat prowadzi studia; jesteśmy bardzo niezależni od rządu brytyjskiego" - powiedział. Jak wyjaśnił, dzięki temu uczelnię można prowadzić tak, jak prowadzi się interesy. "Fundusze otrzymujemy od państwa, ale państwo nie określa, jak mamy z tych funduszy korzystać" - podkreślił w rozmowie z PAP rektor. Zaznaczył, że dzięki temu uczelnia sama może decydować, jak prowadzić badania naukowe i dydaktykę.

Jak powiedział prof. Borysiewicz, bardzo ważne jest to, by każda uczelnia - zarówno w Polsce, jak i w Europie - dążyła do tego, by być jak najlepsza w konkursach międzynarodowych, nie tylko narodowych. Ważne jest też to, by prowadzić współpracę z uczelniami z całego świata. "Dlatego Cambridge jest widziany jako wielki globalny uniwersytet, nie tylko jako uniwersytet w Wielkiej Brytanii" - zaznaczył rektor.

W rozmowie z PAP zwrócił też uwagę na tryb pracy naukowców - mają oni sporą dowolność w doborze tematyki. Na Cambridge bardzo ważne jest bowiem to, by naukowiec mógł prowadzić swoje prace w tej dziedzinie, której dotyczą jego największe zainteresowania. "My dajemy fundusze i dopomagamy. Nie wybieramy dziedzin. To naukowcy je wybierają" - powiedział.

Profesor Sir Leszek Borysiewicz to od 2010 r. rektor (vice-chancellor) Uniwersytetu Cambridge. Tytuł szlachecki otrzymał w 2001 r. za wkład w kształcenie medyczne i badania nad nowymi szczepionkami, w tym za pracę nad szczepionką przeciwko rakowi szyjki macicy. Leszek Borysiewicz urodził się w Walii, ale jego rodzicami byli Polacy, którzy emigrowali do Wielkiej Brytanii po drugiej wojnie światowej.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera