Trwa głosowanie na Soczewki Focusa

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Polscy badacze - autorzy innowacji medycznych, technicznych oraz informatycznych - czekają na głosy wsparcia. Trwa konkurs Soczewki Focusa. W każdej z trzech kategorii o nagrodę walczy pięć zespołów.

15 polskich innowacji zostało nominowanych do Soczewek Focusa 2015 – plebiscytu, który wyłoni największe wydarzenie naukowe minionego roku w Polsce. O wyróżnienie rywalizują wynalazki w trzech obszarach: medycyny, techniki i informatyki. Głosowanie potrwa do końca lutego, a udział w nim może wziąć każdy.

Do plebiscytu redakcja miesięcznika „Focus” nominowała innowacje w fazie projektowej, pomysły będące już w trakcie testów, ale też i gotowe produkty. Pracowali nad nimi naukowcy z polskich uczelni, instytucji naukowych, ale także specjaliści z prywatnych firm i informatycy. Kilka z pomysłów czeka jeszcze długa droga przed wprowadzeniem w życie, ale z niektórych można już korzystać.

W kategorii „innowacje medyczne” rywalizują ze sobą m.in. gąbka na przepuklinę, domowy tester raka piersi, nowa metoda leczenia szumów usznych, płyn używany w transplantacji i system pomiaru glukozy dla cukrzyków niewymagający pobierania krwi.

Głosować można także na jedną z pięciu nominowanych „innowacji technicznych”. W tej kategorii do wyboru jest robot kolejowy, kamizelka kuloodporna wypełniona płynem, system do monitoringu pszczół w ulu, portfel z włókna węglowego oraz butelka izotermiczna.

Wśród „innowacji informatycznych” najwięcej jest aplikacji na urządzenia mobilne. O Soczewki Focusa w tej kategorii walczą trzy: aplikacja do robienia „patriotycznych zakupów”, pomagająca wykryć autyzm u dzieci oraz ułatwiająca spotkania właścicieli psów. Można także głosować na system umożliwiający logowanie się za pomocą głosu albo serwis dla miłośników fotografii, który pozwala zarabiać na organizowaniu konkursów fotograficznych.

To internauci decydują, który z wynalazków zdobędzie Soczewkę Focusa 2015. Swoich faworytów można wybierać na stronie http://soczewki.focus.pl/. Głosowanie trwa do 29 lutego 2016 r. Uczestnicy plebiscytu, którzy poza oddaniem głosu zostawią na stronie uzasadnienie wyboru, mogą wygrać: prenumeraty miesięcznika „Focus”, prezenty i bony wakacyjne. Laureatów poznamy na początku kwietnia.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera