Każda godzina spędzona na siedząco zwiększa ryzyko cukrzycy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Każda dodatkowa godzina spędzona w ciągu dnia na siedzeniu, np. przed komputerem czy telewizorem, zwiększa znacznie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 – wynika z badania, które publikuje pismo “Diabetologia”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht w Holandii doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych, które zebrano wśród blisko 2,5 tys. osób o średniej wieku 60 lat. Przez kolejne osiem dni 24 godziny na dobę wszyscy nosili na nadgarstku przyspieszeniomierz, który klasyfikował zachowanie jako siedzące wykorzystując m.in. dane na temat postury ciała.

Badacze podliczyli, ile czasu każda osoba spędza na siedząco w ciągu dnia, w tym ile razy siedzi 30 minut lub dłużej, ile ma przerw w siedzeniu. Aby sprawdzić występowanie cukrzycy typu 2 bądź jakichkolwiek zaburzeń metabolizmu glukozy u wszystkich badanych wykonano doustny test obciążenia glukozą.

Okazało się, że 56 proc. uczestników badania miało prawidłowy metabolizm glukozy, u 15 proc. stwierdzono jakieś zaburzenia w metabolizowaniu tego cukru, predysponujące do cukrzycy typu 2, a u 29 proc. stwierdzono cukrzycę typu 2.

Porównując te trzy grupy naukowcy wyliczyli, że każda dodatkowa godzina przesiedziana w ciągu dnia zwiększa o 22 proc. ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Osoby z tym schorzeniem większość dnia spędzały siedząc. Nie odnotowano istotnej zależności między występowaniem cukrzycy typu 2 a liczby przerw w siedzeniu, liczby okresów dłuższego siedzenia w ciągu dnia oraz czasu ich trwania.

Zdaniem autorów pracy sugeruje to, że siedzący tryb życia odgrywa znaczną rolę w rozwoju cukrzycy typu 2, niezależnie od podejmowanej w ciągu dnia intensywnej aktywności. Dlatego w programach profilaktyki cukrzycy typu 2 w społeczeństwie powinno się uwzględniać strategie, które ograniczają czas spędzany w pozycji siedzącej.

Badania ostatnich lat jasno wskazują, że czas spędzany w pozycji siedzącej jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka poważnych chorób (w tym cukrzycy typu 2 i wielu nowotworów), a nawet przedwczesnego zgonu. Co ważne, ryzyka zdrowotnego związanego z długotrwałym siedzeniem nie niwelują nawet regularnie podejmowane ćwiczenia fizyczne. Potwierdziła to m.in. kanadyjska analiza 47 badań, której wyniki opublikowano w styczniu 2015 r. na łamach pisma "Annals of Internal Medicine". Jej autorzy ocenili, że siedzenie szkodzi zdrowiu przede wszystkim dlatego, że zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2. (PAP)

jjj/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Pierwszy na świecie drewniany satelita wystrzelony w kosmos

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera