Ostatnie sezony letnie w Europie najcieplejsze od dwóch tysiącleci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Letnie temperatury w Europie w ostatnich 30 latach są wyższe niż podczas najcieplejszych okresów ostatnich dwu tysiącleci – donoszą naukowcy na łamach „Environmental Research Letters”.

W ciągu ostatnich dekad letnia pora w Europie wiązała się często z falą znacznych upałów. Tak było w latach 2003, 2010 i 2015.

W ramach najnowszych badań porównano te dane z kontekstem historycznym ostatnich 2100 lat. Naukowcy dokonali tego, mierząc temperatury z przeszłości na podstawie analizy słojów drzew, jak również archiwalnych dokumentów. Badania przeprowadził zespół 45 naukowców z 13 krajów.

W trakcie ostatnich dwóch tysięcy lat temperatury letnie w Europie wahały się okresowo. Ciepłe lata zdarzały się np. do III w. n.e., z kolei stulecia IV-VII należały do chłodniejszych. Średniowiecze zasadniczo było ciepłe, natomiast wieki XIV-XIX wiążą się z ochłodzeniem, zwanym małym zlodowaceniem.

Okresowa zmienność temperatur w przeszłości wiąże się m.in. z aktywnością wulkaniczną Ziemi i ilością pochłanianej energii słonecznej.

Jednak z badań wynika, że w ostatnich 30 latach temperatura w porze letniej wykroczyła ponad wcześniejszy naturalny zakres temperatur. Zdaniem naukowców, wiąże się to z oddziaływaniem człowieka na środowisko naturalne.(PAP)

krx/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera