
W czasie przeziębienia lub grypy unikamy przytulania do swoich bliskich, aby ich nie zarazić. Nie powinniśmy jednak obawiać się tulenia do swoich pupili - psy ani koty na pewno nie zakażą się ludzkimi wirusami, zapewnia znany amerykański specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych prof. William Schaffner.
Jak mówi Schaffner z Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville, chory człowiek bardzo potrzebuje bliskości, choćby własnego psa czy kota. Jednak wielu z nas obawia się, że chorobotwórcze wirusy mogą przenieść się także na ukochanego zwierzaka i spowodować kolejne kłopot. „Ale możemy być spokojni: zwierzę nie złapie ani nie przeniesie dalej ludzkiego wirusa przeziębienia czy grypy” - zapewnia naukowiec.
„Przytulanie naszych zwierząt to czysta przyjemność, a nawet ulga w chorobie, nie zagrożenie - tłumaczy prof. Schaffner. - Nawet ktoś, kto je tuli, śpi z nimi czy karmi resztami ze swojego talerza, nie zakazi pupila grypą”.
„Prawdziwym zagrożeniem są natomiast przyjaciele dwunożni i to kontaktów z nimi, kiedy są chorzy, powinniśmy unikać. Tak samo zresztą, jak wówczas, kiedy chorzy jesteśmy my sami - dodaje profesor. - Wirus grypy przenosi się z osoby na osobę właśnie poprzez bliski kontakt. Jeśli znajdujemy się w promieniu 1 metra od chorej osoby, istnieje duża szansa, że wirus przeniesie się na nas. Oczywiście w takim sam sposób to my zakażamy innych ludzi, o czym nie powinniśmy zapominać, kiedy dopada nas infekcja”.
Jak przypomina naukowiec, droga oddechowa to jednak nie jedyne źródło zagrożenia. Wirusy przeziębienia i grypy mogą przenosić się również za pośrednictwem rąk i niektórych powierzchni. Podając rękę osobie zakażonej czy chwytając brudne klamki, a następnie dotykając dłońmi do twarzy, możemy łatwo „złapać” wirusa.
„Dlatego tak ważne jest częste i dokładne mycie oraz dezynfekowanie rąk. Szczególnie w okresach wzmożonej zachorowalności na przeziębienie, grypę i infekcje grypopodobne - mówi Schaffner. - Ja sam unikałbym wówczas nawet witania się poprzez uścisk dłoni. Bezpieczniej poprzestać na zwykłym pozdrowieniu”. (PAP)
kap/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.