Straszne filmy naprawdę mrożą krew w żyłach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Mrożące krew w żyłach filmy rzeczywiście sprawiają, że wielu osobom gęstnieje krew. Ma to swoje wyjaśnienie ewolucyjne – czytamy w specjalnym numerze czasopisma „BMJ”.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lejdzie (Holandia) wykazali, że straszne filmy mogą wywoływać u niektórych ludzi wzrost poziomu czynnika koagulacyjnego VIII, który zwiększa krzepliwość krwi i powoduje, że krew w żyłach tężeje.

Badacze podzielili 24 osoby na dwie grupy. Jedna z nich oglądała horror zatytułowany „Naznaczony” („Insidious”) opowiadający o chłopcu w śpiączce, który wkracza do świata umarłych. Druga zapoznawała się z filmem dokumentalnym „Rok w Szampanii” („A Year in Champagne”) o produkcji szampana. Po tygodniu grupy zamieniły się miejscami.

Przed i po każdym seansie badanych proszono o wypełnienie kwestionariusza mierzącego nasilenie strachu, a także pobierano od nich próbki krwi w celu zbadania poziomu czynników koagulacyjnych – czynnika koagulacyjnego VIII, D-dimera, trombiny i protrombiny.

Okazało się, że po obejrzeniu horroru poziom czynnika koagulacyjnego VIII wzrósł u 57 proc. badanych. U osób oglądających film dokumentalny odsetek ten wyniósł tylko 14 proc.

Czynnik koagulacyjny VIII zwiększa krzepliwość krwi. Niedobór tego czynnika może prowadzić do hemofilii. Nadmiar grozi zakrzepicą żył głębokich i zatorowością płucną.

Wygląda na to, że strach może rzeczywiście zmrozić krew w żyłach. Z perspektywy ewolucyjnej jest to zjawisko adaptacyjne, bo w sytuacji zagrożenia wiążącej się z ryzykiem zranienia duża krzepliwość krwi może nawet uratować człowieka przed śmiercią. (PAP)

ooo/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera