Uczelnie i instytucje

Artykuły naukowe współautorstwa Polaków wśród najpopularniejszych na świecie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Artykuły, których współautorami są Polacy, znalazły się w pierwszej setce najbardziej popularnych publikacji 2015 r. według ALTMETRIC. Są to m.in. publikacje na temat poszukiwania planet czy sytuacji dużych drapieżników w Europie.

Altmetrics to nowa forma badania wpływu i zasięgu publikacji naukowych, gdzie do tradycyjnych metod (takich jak obliczanie cytowań), dodaje się także występowanie publikacji w serwisach do zarządzania opisami bibliograficznymi, serwisach społecznościowych oraz liczbę jej pobrań i udostępnień. "Ta lista nie odzwierciedla w żaden sposób jakości (wysokiej lub niskiej) zamieszczonych na niej artykułów; stanowi jedynie wskaźnik tego, co było szeroko omawiane i udostępniane w internecie" - czytamy na stronie www.altmetric.com.

Na pierwszym miejscu najbardziej wpływowych publikacji 2015 r. znalazł się tekst poświęcony nowemu antybiotykowi, skutecznemu przeciwko opornym na leki bakteriom ("A new antibiotic kills pathogens without detectable resistance"). Opublikowali go w "Nature" w styczniu 2015 r. naukowcy z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii. Przedstawione w nim wyniki badań niemal sto razy (97) były w mediach tematem "newsów", 161 razy - udostępniono do nich link na Facebooku, a ponad 2,4 tys. razy były tematem tweetu. Mają trzy odniesienia w Wikipedii.

Drugi pod względem popularności okazał się tekst na temat autyzmu ("Autism Occurrence by MMR Vaccine Status Among US Children With Older Siblings With and Without Autism"), opublikowany w "JAMA" w kwietniu 2015 r. przez naukowców z USA. Trzecia była publikacja autorów z Meksyku poświęcona aktywności człowieka i wymieraniu gatunków ("Accelerated modern human–induced species losses: Entering the sixth mass extinction"), wydrukowana w "Science Advances" czerwcu 2015 r.

Wśród najpopularniejszych na świecie znalazły się artykuły pisane z udziałem Polaków lub naukowców związanych z polskimi instytucjami naukowymi. Pierwszy polski akcent znajdziemy na 23. miejscu, przy publikacji poświęconej poszukiwaniach planet (pt. "Planet Hunters X. KIC 8462852 - Where\'s the Flux?"). Jeden z autorów, Gerald Handler, pracuje w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika w Warszawie. O dużej popularności publikacji świadczy fakt, że związane z nią doniesienie pojawiało się w mediach w postaci newsa 106 razy; stało się też tematem 47 wpisów na blogach i 525 wpisów na Twitterze. Ma 5 odniesień w Wikipedii.

Na 46. miejscu zestawienia znalazł się artykuł dotyczący sytuacji dużych drapieżników na terenie Europy ("Recovery of large carnivores in Europe’s modern human-dominated landscapes"), opublikowany w "Science" w grudniu 2014 r. W skład międzynarodowego, 76-osobowego zespołu autorów weszli dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" i dr Robert Mysłajek z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki stały się tematem 87 doniesień w mediach, 18 blogów, były też 602 razy przekazywane na Twitterze.

W pierwszej setce znalazł się też tekst autorstwa ponad 700 naukowców (!), m.in. z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie, AGH oraz NCBJ w Warszawie. Tekst pt. "Observation of J/ψp resonances consistent with pentaquark states in Λ0b→J/ψK−p decays" opublikowano w czerwcu 2015 r. w "arXiv".

Autorzy zestawienia Altmetrics zwracają uwagę, że niektóre publikacje skupiają uwagę mediów popularnych nie tylko ze względu na wartość naukową. W przypadku jednego artykułu zainteresowanie wzbudziły np. oświadczyny, jakie znalazły się w przypisach.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera