Uczelnie i instytucje

Prof. Leszek Sirko podsekretarzem stanu w resorcie nauki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prof. Leszek Sirko, dyrektor Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk i kierownik wielu projektów badawczych, został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformował w poniedziałek resort nauki.

Prof. Leszek Sirko urodził się w 1956 roku we Włodawie. W 1980 roku ukończył studia z fizyki doświadczalnej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1986 obronił doktorat z fizyki w Instytucie Fizyki PAN. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1995 roku. Tytuł profesora tytularnego otrzymał w 2003.

W latach 2004–2011 był zastępcą dyrektora ds. naukowych Instytutu Fizyki PAN w Warszawie. Od 2011 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Fizyki PAN. Od 2014 jest członkiem Rady Dyrektorów Jednostek Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Jest też członkiem Rad Naukowych: Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Instytutu Fizyki Molekularnej PAN oraz Instytutu Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Jak poinformował resort nauki, prof. Sirko był kierownikiem wielu projektów badawczych realizowanych m.in. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Jest laureatem nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz nagrody Wydziału III PAN. W 2013 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był uczestnikiem licznych staży zagranicznych.

Prof. Sirko jest czwartym wiceministrem powołanym przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Wcześniej sekretarzem stanu został senator PiS i rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Aleksandra Bobko, a podsekretarzami stanu: dr Piotr Dardziński z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr hab. Teresa Czerwińska z Uniwersytetu Warszawskiego.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kalisz/ Pedagogika II stopnia nowym kierunkiem studiów na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera