W Poznaniu powstanie nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Mieszkanie, karetka, pacjenci-aktorzy i fragment wybrukowanej ulicy to niektóre z elementów, jakie będą służyły studentom Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej. Akt erekcyjny pod budowę Centrum wmurowano w środę w Poznaniu.

„Moje pokolenie lekarzy pamięta, że od pierwszego zabiegu, kiedy się uczyliśmy jakichkolwiek czynności robiliśmy to na pacjentach, którzy trzymali za nas kciuki i przeżywali to razem z nami. 30 lat temu może i było to akceptowalne – dziś już nie. Dziś musimy wypuścić z naszej uczelni absolwenta, który ma wiedzę, ale przede wszystkim posiada umiejętności, których musi się nauczyć w warunkach bezpiecznych” – podkreślił podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP) prof. Jacek Wysocki.

Centrum będzie służyło studentom i rezydentom Wydziału Lekarskiego, Nauk o Zdrowiu i Farmacji. W budynku odbywać się będą m.in. zacięcia z symulacji manekinowej i ze standaryzowanymi pacjentami, czyli pacjentami-aktorami. Jak powiedział PAP dr Łukasz Gąsiorowski z Centrum Symulacji Medycznej UMP – „w centrum ma być wszystko, co pokaże studentom, jak praca lekarzy wygląda w praktyce”.

„Jednym z elementów będzie wąskie, małe mieszkanie, jakich wiele w polskich miastach. Wszystko to po to, by ratownicy, którzy uczą się zawodu mogli wejść i np. ćwiczyć przenoszenie pacjentów, fantomów naturalnej wagi, w noszach, wyciągniętych z wąskiej wanny, która też się tam znajdzie” - wyjaśnił.

„Ratownicy - studenci będą musieli pacjenta wynieść z mieszkania na ulicę, i przenieść do symulatora karetki, która od normalnej różni się tylko tym, że nie ma silnika. W centrum będzie też samochód po wypadku, który będzie się obracał oraz symulator deszczu i burzy, aby studenci potrafili się też zmierzyć ze stresem pracy w naprawdę trudnych warunkach” – dodał.

Zaznaczył, że powstanie nowoczesnego Centrum i stosowanie intensywnej nauki przez praktykę jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom studentów i ich przyszłych pacjentów. Jednym z elementów Centrum będzie także sala operacyjna z taflą lustr weneckich oraz jedyny tego typu w Polsce specjalny Oddział dla Standaryzowanym Pacjentów.

„Aktorzy są specjalnie szkoleni do odgrywania roli chorego i największym problem w wyćwiczeniu ich jest to, by przy wizycie każdego studenta mieli takie same objawy i dolegliwości początkowe. Będą to też jednocześnie instruktorzy, którzy będą mogli instruować studentów czy np. dane badanie wykonali dobrze. Łącznie w centrum ma być zatrudnionych ok. 70 takich standaryzowanych pacjentów ” – powiedział Gąsiorowski.

Powstające Centrum nie będzie pierwszym, jakie działa w ramach UMP. Pierwsze Centrum Symulacji Medycznej otwarto dla studentów w 2010 roku, natomiast prace budowlane nad nowoczesnym, powstającym właśnie budynkiem rozpoczęły się jesienią tego roku.

Według projektu wykonanego przez Winsave Precise Building Sp. z o.o. nowy budynek będzie miał 1,132 tys. m kw. powierzchni i prawie 30 tys. m sześc. kubatury. Centrum ma się składać z części ratowniczej, symulacji manekinowej oraz części, w których będą się odbywały egzaminy kliniczne i nauka badania przedmiotowego. Zakończenie inwestycji finansowanej ze środków własnych UMP planowane jest na 2017 r. Wyposażenie natomiast, dofinansowane będzie m.in. ze środków Unii Europejskiej.

W środę na uniwersytecie odbyło się także oficjalne otwarcie Centrum Symulacji Stomatologicznej. Studenci mogą w nim korzystać z 60 stanowisk fantomowych symulujących warunki kliniczne. Stanowiska wyposażone są m.in. w odpowiednie zestawy szczęk, zębów, gumowych dziąseł oraz modeli żuchwy do nauki znieczuleń przewodowych.

„Kiedy kilka lat temu rozpoczynaliśmy naukę na fantomach i kiedy po wszystkich ćwiczeniach rozmawialiśmy z rodzicami i kolegami to wszyscy nam zazdrościli, że tak nowocześnie się uczymy. (…) Ja dopiero dzisiaj zrozumiałem pojęcie zazdrości, bo to jest właśnie to, co czuję dzisiaj w stosunku do swoich młodszych kolegów” – powiedział podczas uroczystości student V roku stomatologii UMP Mateusz Tarnowski.

Dodał, że dzięki nauce w takim Centrum Symulacji absolwenci nie tylko mają lepsze umiejętności praktyczne, ale i czują się pewniej w pierwszych kontaktach z pacjentami.

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu kształci obecnie 6,6 tys. studentów na 18 kierunkach, na wydziałach Lekarskim (I, II), Farmaceutycznym i Wydziale Nauk o Zdrowiu. Uniwersytet ma także sześć Szpitali Klinicznych UMP, w tym Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego, Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi oraz Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera.

PAP - Nauka w Polsce

ajw/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera