
Setka wykładów z serii "Granice Nauki", które trafiają na YouTube\'a, pionierskie w Polsce kursy online, Festiwal Kopernika, współtworzenie działu naukowego w "Tygodniku Powszechnym" - Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie nie próżnuje, popularyzację nauki prowadzi pełna parą.
Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych znalazło się w trójce finalistów w konkursie Popularyzator Nauki 2015 w kategorii Instytucje Naukowe.
Ta jednostka wspólna Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II powołana została w 2008 r. na podstawie uchwał senatów obu uczelni z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera. Działa przede wszystkim dzięki środkom z Fundacji Centrum Kopernika oraz dzięki grantom.
"Jednym z naszych sztandarowych projektów jest Festiwal Kopernika, który odbywa się w maju i zorganizowany był już dwa razy" - opowiada w rozmowie z PAP Łukasz Kwiatek z CKBI. Wyjaśnia, że podczas festiwalów organizowane są wykłady gwiazd światowej nauki, dyskusje, warsztaty, ale i koncerty - łącznie ponad 100 wydarzeń. Są one skierowane zwłaszcza do młodzieży i dorosłych, ale są też i dla dzieci. Pierwsza edycja, w 2014 r. odbyła się pod hasłem "Rewolucje", a druga, w 2015 r. - pod hasłem "Geniusz". W ramach festiwalu prowadzone są też zajęcia dla dzieci - "Nauka czytania" oraz dla młodzieży - "Lekcje Czytania".
Dzięki Centrum Kopernika w Krakowie organizowane są też wykłady "Granice Nauki". Na razie odbyło się już ich ok. stu, od jakiegoś czasu odbywają się one w kawiarni De Revolutionibus Books&Cafe. "Chcemy, by nasi goście, w kawiarnianej atmosferze, mówili o tym, jak współczesna nauka odpowiada na odwieczne filozoficzne pytania. Staramy się szukać ludzi, którzy nie tylko są świetnymi naukowcami z danej dyscypliny, ale i mają zacięcie filozoficzne, potrafią przełożyć język współczesnej nauki na odwieczne problemy filozoficzne" - opowiada Łukasz Kwiatek. Każda seria wykładów ma temat przewodni. Teraz na warsztat wzięto Noble i IgNoble.
Dzięki Centrum Kopernika odbywa się też cykl dyskusji "Rozmowy przy kawie", prowadzonych przez ks. prof. Michała Hellera. Na razie odbyło się już kilkanaście spotkań.
"Wszystkie wydarzenia, które organizujemy - nagrywamy, a filmy z tych nagrań umieszczamy na kanale YouTube (https://www.youtube.com/user/CopernicusCenter)" - opowiada Kwiatek. Zaznacza, że w sumie udostępnionych jest 400 filmów. "Te filmy są dość długie - to wykłady trwają 40-50 minut, ale czasem i półtorej godziny. Ale ludzie chcą to oglądać!" - opowiada. Kanał ma ok. 7 tys. subskrybentów, a filmy na nim umieszczone oglądane były ok. 1,2 mln razy.
Centrum Kopernika prowadzi też portal GraniceNauki.pl, na którym publikowane są artykuły popularnonaukowe (już 120-130 artykułów). Od kiedy "Fundacja Centrum Kopernika" stała się współwydawcą Tygodnika Powszechnego, w czasopiśmie powstał dział naukowy, w którego tworzeniu pomagają działacze centrum.
Ostatnio CKBI uruchomiło też Copernicus College, które jest pionierem wśród polskich MOOC (masowy otwarty kurs online). Na razie dostępnych jest tam 6 kursów. Choć platforma w wersji testowej od maja, a na serio ruszyła dopiero w październiku, to na kursy zapisało się już ok. 3 tys. osób - informuje Łukasz Kwiatek. Treści kursu dostępne są cały czas, ale w czasie, kiedy kurs jest otwarty, można do niego dołączyć, wykonywać zadania domowe, zadawać prowadzącym kurs pytania, podejść do egzaminu, a także otrzymać certyfikat ukończenia kursu.
"Trudne zagadnienia szerokiej publiczności udaje nam się przedstawić dzięki pasji i talentowi znakomitych popularyzatorów nauki: wybitnych uczonych, takich jak prof. Michał Heller, a także grupy młodych naukowców" - komentuje Łukasz Kwiatek.
PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
lt/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.