
Czym jest umysł? Jak kosmiczna ewolucja kształtowała Wszechświat, a biologiczna ludzką naturę? Skąd wzięły się fenomen wierzeń religijnych oraz moralność? Odpowiedzi na odwieczne filozoficzne pytania pomaga odszukać krakowskie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych podczas wykładów "Granice Nauki", w serwisie www.granicenauki.pl oraz www.filozofiawnauce.pl.
Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Centrum w 2008 roku ufundował ks. prof. Michał Heller przeznaczając na ten cel Nagrodę Templetona wartą 795 tys. funtów. Jest ono wspólną jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Poza popularyzacją nauki prowadzi działalność naukową, dydaktyczną i wydawniczą.
"W Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych popularyzacja nauki prowadzona jest na wielu płaszczyznach, ale zawsze z hasłem przewodnim: +zmuszamy do myślenia+. Wierzymy, że samo stawianie pytań jest równie ważne, jak poszukiwanie odpowiedzi. Poprzez różne inicjatywy staramy się uczyć stawiać właściwe pytania” – informuje Łukasz Kwiatek z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
Jedną z inicjatyw Centrum jest cykl wykładów otwartych „Granice nauki”. Podczas spotkań odbywających się co środę w Krakowie zaproszeni goście – znani i cenieni uczeni oraz młodzi naukowcy – wygłaszają prelekcję i biorą udział w dyskusji z publicznością.
Do tej pory wspólnie z uczestnikami spotkań zastanawiali się, czym jest umysł, jak działa, dlaczego zawodzi i czemu w ogóle go posiadamy? Jak kosmiczna ewolucja kształtowała Wszechświat, a biologiczna ludzką naturę? Skąd wzięły się fenomen wierzeń religijnych oraz moralność?
Odpowiedzi na odwieczne filozoficzne pytania we współczesnych teoriach naukowych, dzięki działalności Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, znajdą również czytelnicy serwisu popularnonaukowego www.granicenauki.pl. W publikowanych tam tekstach można dowiedzieć się np. czy zwierzęta myślą, czym jest czas, w jaki sposób podejmujemy decyzje, czy istnieje wolna wola, dlaczego potrafimy się porozumiewać, czy językiem posługują się wyłącznie ludzie.
Kolejnym serwisem założonym przez twórców placówki jest www.filozofiawnauce.pl Serwis propaguje ideę uprawiania filozofii w kontekście nauk przyrodniczych, zgodnie z koncepcją Michała Hellera. Zawiera bazę materiałów multimedialnych związanych z naukową działalnością Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych – liczne nagrania wideo, artykuły, fragmenty książek.
Centrum w współorganizowało również m.in. pierwszy publiczny pokaz poszukiwania komet na żywo, panel dyskusyjny „Ewolucja Wszechświata, ewolucja życia, ewolucja umysłu” podczas Festiwalu Nauki w Krakowie w 2012 roku; spotkanie z ks. Michałem Hellerem w Kinie Kijów pt. „Oglądanie nieba”.
Nagrania najważniejszych wydarzeń, wykładów i konferencji organizowanych przez placówkę można znaleźć na kanale YouTube Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych: http://www.youtube.com/user/copernicuscenter?feature=results_main.
"To jeden z najbogatszych w materiały wideo i najchętniej oglądanych kanałów YouTube wśród polskich uczelni i jednostek naukowych" – wyjaśnia Łukasz Kwiatek.
Zawiera około 150 filmów, które zanotowały już ponad 150 tysięcy wyświetleń. Można zobaczyć tam cykl wykładów otwartych "Granice nauki", serię Krakowskich Konferencji Metodologicznych, cykl 22 wykładów "Nauka i wielkie pytania" i szesnastu wykładów "Nauka i religia".
Choć Centrum Kopernika formalnie jest młodą instytucją, jej historyczne korzenie sięgają do Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych (OBI). Wyrósł on z tradycji nieformalnych sympozjów krakowskiego środowiska naukowców, organizowanych od lat 70. z inicjatywy ks. Michała Hellera.
W nowej instytucji powstało kilkanaście grup badawczych, organizowała ona konferencje naukowe, otwarte wykłady (m.in. cykl Copernicus Center Lectures z udziałem światowej sławy uczonych: sir Rogera Penrose’a, Josepha LeDoux, George’a Ellisa). W 2011 r. w Centrum Kopernika ruszyły prace nad projektem badawczym „Granice wyjaśniania naukowego” w ramach grantu Fundacji Templetona. Jest to pierwszy duży grant badawczy, o wartości przekraczającej milion dolarów, przyznany przez Fundację Templetona jakiejkolwiek jednostce naukowej w Europie Środkowo-Wschodniej.
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.