Problemy z orientacją przestrzenną u młodych ludzi mogą zwiastować alzheimera

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zmiana aktywności mózgu sugerująca problemy z orientacją przestrzenną we wczesnej dorosłości może być oznaką zwiększonego ryzyka rozwoju choroby Alzheimera - informuje tygodnik "Science".

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych w Bonn obserwowali aktywność w regionie mózgu zwanym korą śródwęchową, w której zlokalizowane są komórki siatki (ang. grid cells), pełniące ważna rolę w orientacji przestrzennej.

Do badań rekrutowano 75 osób, z których połowa posiadała mutację genu APOE, który ma związek z podwyższonym ryzykiem choroby Alzheimera. Szacuje się, że co szósta osoba posiada wariant znany jako APOE4, który trzykrotnie zwiększa ryzyko zachorowania.

Obserwacje prowadzono, gdy uczestnicy wykonywali zadanie polegające na zapamiętywaniu położenia przedmiotów w przestrzeni wirtualnej, a następnie umieszczaniu ich we właściwym miejscu.

Aktywność komórek siatki u osób posiadających wariant APOE4 była wyraźnie słabsza w porównaniu z grupą kontrolną, jednak podczas testu obie grupy wypadły podobnie. Sugerowało to, że słaba aktywność tych komórek była kompensowana przez zwiększenie aktywności innego obszaru mózgu.

Okazało się, że im mniej aktywne były komórki siatki, tym bardziej aktywne były komórki hipokampa, struktury mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się. Z wcześniejszych badań wynika, że nadaktywność hipokampa jest częścią procesu prowadzącego do rozwoju demencji.

Orientacja przestrzenna jest jedną z pierwszych zdolności, które ulegają upośledzeniu w procesie rozwoju choroby Alzheimera. Wiadomo już, że powodujące chorobę blaszki amyloidowe zaczynają powstawać na 20 lat przed pierwszymi objawami. Te badania, potwierdzają, że chorobę należy rozumieć jako trwające kilka dekad kontinuum - podsumowują naukowcy.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.01.2024  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard odpiera ataki federalne broniąc swojej niezależności

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: kontakt z reklamami niezdrowej żywności zwiększa dzienne spożycie kalorii u dzieci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera