Wczesnodziecięcy stres wpływa na funkcjonowanie układu nagrody

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stresujące doświadczenia z okresu dzieciństwa i adolescencji upośledzają funkcjonowanie układu nagrody, co może przyczyniać się do powstawania zaburzeń psychicznych – czytamy w „Social Cognitive and Affective Neuroscience”.

Naukowcy z Uniwersytetu Duke’a (USA) zaobserwowali niższą aktywność prążkowia brzusznego (ventral striatum) – ośrodka nagrody w mózgu – u osób, które we wczesnych latach życia doświadczyły silnie stresujących wydarzeń. Z poprzednich badań wynika, że słaba aktywność tej części mózgu koreluje z występowaniem zaburzeń na tle afektywnym i lękowym.

W badaniu uczestniczyły 72 osoby, które od przedszkola obserwowano w celu oceny poziomu doświadczanego stresu, a w wieku dorosłym (26 lat) poddano pomiarowi aktywności prążkowia brzusznego za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). W ten sposób sprawdzano, jak wczesnodziecięcy i nastoletni stres wpływa na przetwarzanie przez mózg pozytywnych informacji.

„Odkryliśmy, że wysoki poziom kumulacyjnego stresu z okresu dzieciństwa i adolescencji pozwala przewidzieć niską aktywność ośrodka nagrody – prążkowia brzusznego – w wieku dorosłym. Im wyższy poziom stresu, tym niższa aktywność ” – mówi koordynator badania Jamie Hanson.

Badacze doszli do wniosku, że największy wpływ na funkcjonowanie układu nagrody ma stres pojawiający się pomiędzy etapem przedszkolnym a trzecią klasą szkoły podstawowej.

„Uważamy, że powiązane z układem nagrody prążkowie brzuszne stanowi ważny wskaźnik zdrowia psychicznego” – podsumowuje Hanson. (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera