Szczecin/Otwarto Centrum Badania Paliw Akademii Morskiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W czwartek w Szczecinie otwarto nowoczesne Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska Akademii Morskiej. W Laboratorium będzie można poszerzyć wiedzę na temat m.in. paliw i olejów, a z jego usług będą mogli korzystać armatorzy.

"Wyjątkowość tego laboratorium polega na tym, że w jednym miejscu zebrano bardzo nowoczesny i specjalistyczny sprzęt, który pozwala badać paliwa okrętowe i paliwa lądowe do silników z zapłonem samoczynnym, a także ich charakterystyki" - powiedział dziennikarzom kierownik projektu z Akademii Morskiej w Szczecinie Przemysław Rajewski.

Centrum pozwala badać stan oraz jakość olejów i jednocześnie prognozować ich ewentualne dalsze używanie - kontynuował Rajewski. Jak dodał, pośrednio w laboratorium będzie można przeprowadzić diagnostykę urządzeń, które te oleje eksploatują. Także tutaj można badać pyły, zobaczyć ile jest zanieczyszczeń w powietrzu i określić ich pochodzenie, ale również sprawdzić czystość wody.

Zdaniem Rajewskiego, laboratorium jest jednym z nielicznych w kraju, w którym można przeprowadzić tak szerokie badania; pozostałe to tzw. centra celowe, które badają tylko np. oleje transformatorowe, czy smarowe.

"Będziemy starali się przejąć rolę elementu pośredniczącego pomiędzy armatorem, a dostawcami paliw, ażeby paliwa, czy oleje smarne, które będą wykorzystywane, spełniały wszelkie potrzebne wymogi" - powiedział Artur Bejger z Akademii Morskiej. Nowoczesne Centrum powinno zwiększyć zainteresowanie zagranicznych armatorów - dodał.

W Laboratorium będą prowadzone badania dla podmiotów eksploatujących maszyny z branży morskiej i lądowej oraz firm i instytucji działających w zakresie ochrony środowiska.

Nowoczesne wyposażenie pozwala prowadzić badania m.in. nad emisją spalin po spalaniu paliw pochodzenia roślinnego, biopaliw i LNG, a także jakością rozpylenia paliw i odpadów ropopochodnych, czy skutecznością oczyszczenia wód zanieczyszczonych olejem.

Koszt inwestycji to prawie 4 mln zł, z czego ponad 2,2 mln zł kosztowały same urządzenia, w które je wyposażono.

PAP - Nauka w Polsce

res/ dym/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Naukowcy z Opola i Krakowa zbadają elastyczność energetyczną budynków

  • Adobe Stock

    Szczecin/ Beton żelowy – naukowiec ZUT wynalazł innowacyjną technologię dla budownictwa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera