Odczytać kolory ze skamieniałości

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Odkryto sposób na identyfikację kolorów ssaków żyjących przed dziesiątkami mln lat, na podstawie analizy ich skamieniałości – informuje międzynarodowy zespół naukowców w najnowszym „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy nauczyli się rozpoznawać pigment, który odpowiadał za umaszczenie ssaków sprzed dziesiątków milionów lat. Okazuje się, że jest to możliwe, jeśli opiera się na analizie mikrostruktury skamieniałości – wyjaśnia prowadząca badania, Caitlin Colleary z College of Science at Virginia Tech (USA).

Zespół analizował skamieniałości dwóch wymarłych gatunków nietoperzy sprzed 50 mln lat, dochodząc do wniosku, że były one umaszczone w czerwonobrązowej tonacji. Zdaniem badaczy ta sama technika może zostać zastosowana do skamieniałości nawet sprzed 300 mln lat.

„Obecnie studiujemy tkanki ryb, żab i kijanek, sierść ssaków, pióra ptasie oraz atrament ośmiornic i kałamarnic” - opisuje Colleary.

Jak dodaje, wszędzie tam zachowała się melanina. Na podstawie jej obecności można zrekonstruować oryginalne umaszczenie zwierząt.

Zdaniem badaczy pewne mikroskopijne struktury, dostrzegalne w skamieniałościach, brano dotąd za ślady skamieniałych bakterii. W rzeczywistości są to melanosomy – elementy komórek (organelle) zawierające barwnik melaninę. Melanina zabarwia sierść, włosy, pióra, skórę i oczy.

Po raz pierwszy melanosomy w skamieniałościach opisane zostały w 2008 r. przez paleobiologa, Jakoba Vinthera z University of Bristol, który jest również członkiem zespołu prowadzącego najnowsze badania.

„Co istotne, zaobserwowaliśmy, że różne rodzaje melaniny znajdują się w organellach o różnym kształcie. Wiadomo, że czerwonawe mają kształt klopsików, podczas gdy czarne raczej są jak małe kiełbaski. Ta sama tendencja widoczna jest obecnie, jak i w skamieniałościach” - opisuje Vinther.

Oznacza to, że na podstawie kształtu melanosomów można określić, jaki był kolor danego zwierzęcia. Ponadto melanosomy o odmiennym kształcie można rozróżnić w wyniku analizy chemicznej, co daje dodatkową pewność w trakcie badań.

Poznanie barw prehistorycznych zwierząt niesie wiele cennych informacji również o tym, jak funkcjonował cały ekosystem, m.in. jak zwierzęta reagowały na siebie, jakie kolory rozpoznawały, jak znajdowały partnerów lub odstraszały wrogów.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera