
Za kilka miesięcy polskie szkoły oraz organizacje młodzieżowe mogą zacząć zgłaszać się do projektu o nazwie ARISS, w ramach którego przeprowadzane są rozmowy edukacyjne z astronautami przebywającymi na pokładzie stacji ISS. Ogłoszenie na ten temat znajduje się we wrześniowym numerze „Krótkofalowca Polskiego”.
Rozmowa na żywo z astronautą lub kosmonautą, transmitowana w pasmach radiowej służby amatorskiej pomiędzy stacją kosmiczną ISS a szkołą, to na pewno spore przeżycie dla uczniów. Jednak aby wziąć udział w projekcie, szkoła musi się najpierw dobrze przygotować. Zainteresowane szkoły mogą zgłaszać się za pomocą formularza dostępnego na stronie http://www.ariss-eu.org/schoolcontacts.htm. Przed zgłoszeniem należy opracować działania edukacyjne związane z kosmosem i opisać je we wniosku.
"Grupa ARISS Polska zachęca nauczycieli oraz dyrektorów szkół do zgłoszenia swojej placówki do projektu i umożliwienia uczniom wzięcia udziału w rozmowie z astronautą. Chętnie pomożemy w całej procedurze. Zapraszamy też 17 października do Ostrowa Wielkopolskiego na konferencję poświęconą projektowi ARISS" mówi dr Armand Budzianowski, mentor ARISS Europa.
Najbliższy okres przyjmowania wniosków rozpocznie się 1 lutego 2016 roku i można będzie zgłaszać szkoły od 30 kwietnia 2016 r. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to rozmowa z astronautą odbędzie się w okresie pomiędzy lutym a czerwcem 2017 roku. Według doświadczeń z ubiegłych lat, w ciągu roku odbywa się od 20 do 25 kontaktów pomiędzy szkołami a stacją kosmiczną ISS.
ARISS przewiduje dwa rodzaje rozmów z astronautami. Może to być kontakt bezpośredni ze stacją ISS przelatującą nad szkołą albo telemost z udziałem stacji naziemnej sieci ARISS. W tym drugim przypadku kontakt radiowy ze stacją ISS nawiązuje stacja naziemna ARISS, a sygnał od stacji ARISS do szkoły jest przesyłany łączami telefonicznymi.
Szczegóły na temat projektu można znaleźć na stronie http://ariss.pzk.org.pl , a dodatkowe informacje uzyskać pod adresem koordynator.ariss@gmail.com
PAP - Nauka w Polsce
cza/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.