Historia i kultura

Kraków/ Powstaje wielojęzyczny słownik konserwacji i restauracji dzieł sztuki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej (PK) tworzą wielojęzyczny słownik konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Według nich publikacja, która będzie dostępna za darmo w internecie to pierwsze tego typu opracowanie na świecie.

Jak poinformowała kierująca projektem prof. Monika Bogdanowska z Wydziału Architektury PK, obecnie w słowniku znajduje się ponad 10 tys. haseł głównych w językach angielskim, niemieckim i polskim oraz dodatkowo ok. 4 tys. w językach francuskim i włoskim. Oprócz tego na słownik składają się dziesiątki tysięcy terminów szczegółowych, a także wyrażeń kontekstowych.

Terminologia obejmuje dziedziny związane z konserwacją dzieł sztuki (m.in. teorię konserwacji, konserwację malarstwa sztalugowego i ściennego, techniki i technologie stosowane w sztuce i historycznym budownictwie, teorię sztuki, architekturę i budownictwo), a także dziedziny pośrednio związane z konserwacją (np. geometrię wykreślną, chemię, biologię, fizykę).

Słownik łączy w sobie różne rodzaje słowników - jest słownikiem terminologicznym i równocześnie językowym z językiem angielskim, jako bazowym. Powstaje w oparciu o fachową wiedzę specjalistów różnych dyscyplin. Dzięki otwartej formule (open access) może być łatwo modyfikowany poprzez dodawanie i korygowanie haseł.

Prof. Bogdanowska zauważyła, że jest to pierwsze takie opracowanie na świecie. „Każdego dnia sprawdzamy, czy ktoś nie wpadł na podobny pomysł, bo pomysł jest w teorii prosty, ale w praktyce to ogromne wyzwanie wymagające wielkiej pracy. Na razie wiemy, że nie ma na świecie nic porównywalnego z naszym projektem” - zaznaczyła.

Według niej słownik, którego głównym narzędziem będzie wyszukiwarka, ułatwi przekład tekstów naukowych, znajdowanie definicji, kolokacji itd. Jego objętość jest praktycznie nieograniczona, zarówno pod względem liczby terminów, liczby języków, jak i tematyki. Autorzy chcą przekształcić projekt w międzynarodowy i rozbudowywać przy udziale zagranicznych partnerów naukowych. Stworzone narzędzie i struktury bazy danych mogłoby być wykorzystane do budowy terminologicznych baz różnych dyscyplin naukowych.

Nad projektem, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki, pracuje zespół specjalistów z Politechniki Krakowskiej oraz innych ośrodków w Polsce, a także filolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsza wersja słownika powinna być publicznie dostępna jeszcze w tym roku.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera