Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
14.09.2015 aktualizacja 14.09.2015

Badania archeologiczne na wyspach na Jeziorze Lubiąż w Lubniewicach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na wyspach Jeziora Lubiąż w Lubniewicach (Lubuskie) archeolodzy odkryli ślady dawnego osadnictwa. Badania prowadzą tam od kilku sezonów, jednak tego lata dokonali odkryć dowodzących, że na wyspach koncentrowało się najstarsze osadnictwo Lubniewic z okresu plemiennego.

Jak poinformowała PAP Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Bielinis-Kopeć, archeolodzy odnaleźli pozostałości dawnych osad na dwóch wyspach tego jeziora.

„Dzięki tegorocznym badaniom wiemy, że wyspy połączone były z lądem dwoma drewnianymi mostami. Przy małej wyspie archeolodzy odsłonili liczne pale świadczące o zastosowaniu tu konstrukcji palafitowej pochodzącej z 1. poł. X w. Badacze odkryli również pozostałości mostu przy dużej wyspie. Ich datowanie będzie można określić dopiero po przeprowadzeniu analiz dendrochronologicznych” – powiedziała PAP Bielinis-Kopeć.

Na większej z wysp odkryto także ślady nieznanych dotąd fortyfikacji grodowych, natomiast przeznaczenie mniejszej wyspy nie jest znane. Według archeologów bardzo możliwe, że było to miejsce kultu, jednak jak zaznaczają, hipoteza ta wymaga dalszych badań.

Ponadto z ziemi i jeziora naukowcy wydobyli ceramikę i fragmenty naczyń. Wśród nich są całe naczynia z okresu od X do XIV w. Na uwagę zasługują cenne militaria, m.in.: żelazne topory, groty, miecz, strzemię, a także narzędzia (np. ciosło), średniowieczny klucz i łódź wydrążona z pnia drzewa. Oprócz tego odnaleziono liczne szczątki zwierząt - czaszki tura i niedźwiedzia.

Przeszłość Lubniewic badają naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracami kieruje szef Instytutu Archeologii tej uczelni prof. dr hab. Wojciech Chudziak. Toruńscy archeologowie są zaliczani do elity specjalistów od badań podwodnych. Badania archeologiczne w Lubniewicach są prowadzone dzięki dofinansowaniu z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz przy wsparciu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i gminy Lubniewice.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ hgt/jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024