Zbadano układ dwóch masywnych gwiazd z polami magnetycznymi

Ilustracja układu dwóch masywnych gwiazd z polami magnetycznymi. Źródło: RAS / Visualisation courtesy of Volkmar Holzwarth, KIS, Freiburg.
Ilustracja układu dwóch masywnych gwiazd z polami magnetycznymi. Źródło: RAS / Visualisation courtesy of Volkmar Holzwarth, KIS, Freiburg.

Kanadyjski doktorant zbadał dokładnie układ podwójny epsilon Lupi (eps Lup). Okazało się, że obie masywne gwiazdy wchodzące w jego skład posiadają pola magnetyczne – poinformowało brytyjskie Royal Astronomical Society.

Badania zostały prowadzone w ramach konsorcjum Binarity and Magnetic Interactions in various classes of Stars (BinaMIcS), które skupia się na badaniach własności magnetycznych w ciasnych układach podwójnych gwiazd, i którego członkiem jest Matt Shultz z Queen’s University w Ontario (Kanada). Shultz wykonał obserwacje eps Lup za pomocą 3,6-metrowego teleskopu CFHT na Hawajach.

Epsilon Lupi to czwarta pod względem jasności gwiazda w konstelacji Wilka. Stanowi układ podwójny znajdujący się około 500 lat świetlnych od nas. Oba składniki mają barwę niebieską i są masywne, mają od 7 do 8 mas Słońca. Razem świecą 6000 razy jaśniej niż Słońce. O tym, że jest to układ podwójny astronomowie wiedzą już od dawna, wiadomo było też o własnościach magnetycznych głównego ze składników.

Najnowsze badania wykazały, że również drugi składnik posiada pole magnetyczne, co oznacza, że jest to pierwsze wykrycie pól magnetycznych u obu składników w układzie podwójnym gwiazd wczesnego typu.

„Pochodzenie pól magnetycznych w masywnych gwiazdach ciągle jest zagadkowe, nasze odkrycie może pomóc w zrozumieniu, dlaczego tego rodzaju gwiazdy mają pola magnetyczne” - powiedział Shultz.

W gwiazdach takich jak Słońce pola magnetyczne są generowane przez tzw. mechanizm dynamo zasilany silną konwekcją w zewnętrznych warstwach gwiazdy, gdzie gorąca materia unosi się, a chłodna opada. Ale w gwiazdach masywnych generalnie brak konwekcji w ich otoczkach, nie ma więc źródła wywołującego dynamo magnetyczne. Jednak pomimo tego, około 10 proc. gwiazd masywnych posiada silne pola magnetyczne.

Próbuje się to wytłumaczyć na dwa sposoby. Według pierwszej z hipotez pole magnetyczne jest generowane, gdy masywna gwiazda powstaje, a druga koncepcja mówi, iż pole magnetyczne powstaje w efekcie mechanizmu dynamo generowanego przez mieszającą się materię, gdy dwie gwiazdy w ciasnym układzie podwójnym połączą się. Według Shultza, najnowsze wyniki obserwacji dla układu eps Lup wykluczają drugą z hipotez.

Wyniki badań ukazały się w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Turcja/ Niedobór tlenu zmusza rekiny do migracji nad wybrzeże Morza Marmara

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: aluminium w szczepionkach nie ma związku z chorobami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera