Małopolska Noc Naukowców ruszy w głębiny oceanów

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Widowisko „2015 sekund podmorskiej żeglugi” i wędrówka śladami zbrodni w towarzystwie chemików – są wśród atrakcji tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców. Popularna cykliczna impreza przygotowana przez największe małopolskie uczelnie odbędzie się 25 września.

Zapowiada się długa i pełna emocji noc, podczas której każdy chętny będzie mógł zajrzeć do niedostępnych na co dzień laboratoriów badaczy. Jak zwykle podczas Małopolskiej Nocy Naukowców pracownicy i studenci uczelni postarają się pokazać naukę od jak najciekawszej strony i zainteresować nią wszystkich – od najmłodszych po najstarszych – gości.

Tej wyjątkowej nocy nie zmrużą oka miłośnicy nauki w sześciu małopolskich miastach: Krakowie, Nowym Sączu, Andrychowie, Niepołomicach, Tarnowie i Skawinie.

Jak informuje Dział Promocji i Informacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, pokazy, wykłady, warsztaty, widowiska i inne ciekawostki przygotowały 23 jednostki naukowe krakowskiej Alma Mater. UJ zapowiada, że tej nocy będzie można między innymi „spotkać się twarzą w twarz z muszką owocówką, dowiedzieć się, jak wyhodować skórę w butelce, przekonać się, czy można widzieć uszami, posłuchać o matematycznych skandalach lub podążać z chemikiem śladami zbrodni”.

Naukowcy z Wydziału Chemii UJ zaprezentują w Auditorium Maximum UJ widowisko „Chemia jest wszędzie” - przeznaczone dla widzów w każdym wieku. Inną atrakcją ma być „NAUTILUS. 2015 sekund podmorskiej żeglugi” multimedialne widowisko, czyli podróż w oceaniczne głębiny. Kapitan łodzi podwodnej razem z towarzyszącym mu naukowcem i podróżnikiem odkryją przed widzami tajemnice życia w oceanach, pokażą, jak powstają fale i jak wygląda codzienne życie mieszkańców oceanów.

Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie przygotował wycieczkę dla osób o mocnych nerwach powyżej 16. roku życia. Na przykładzie zainscenizowanego zdarzenia – morderstwa taksówkarza – będą mogły one prześledzić, jak wygląda praca specjalistów: od wykrycia śladów na miejscu zbrodni przez ich zabezpieczenie po skrupulatną analizę w laboratorium.

Podczas Małopolskiej Nocy szereg imprez przygotowały też krakowskie uczelnie techniczne – Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Krakowska, tamtejsze Uniwersytet Rolniczy i Uniwersytet Pedagogiczny.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie: www.nocnaukowcow.malopolska.pl. Na tej samej stronie znajduje się też informacja o obowiązkowej rejestracji na niektóre zajęcia. Liczba miejsc jest ograniczona.

Koordynatorem Małopolskiej Nocy jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Projekt jest współfinansowany z funduszy Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020 w ramach Akcji Marie Skłodowska-Curie.

PAP-Nauka w Polsce

szl/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Komunikacja zwierząt i uczący się mózg - na festiwalu Copernicus w Krakowie już od 20 maja

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera