Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2022
PL EN
02.09.2015 aktualizacja 02.09.2015

ONZ: zdjęcia satelitarne pokazują, że zniszczono świątynię w Palmyrze

Fot. PAP/EPA/ UNOSAT 31.08.2015 Fot. PAP/EPA/ UNOSAT 31.08.2015

Wykonane w poniedziałek zdjęcia satelitarne potwierdzają wcześniejsze doniesienia, że dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zniszczyli w Syrii część pochodzącej z czasów rzymskich świątyni Bela w starożytnymi mieście Palmyra - poinformowało ONZ.

Świątynia Bela była jednym z najważniejszych obiektów wśród pozostałości starożytnego miasta Palmyra. Wcześniej dochodziły sprzeczne informacje na temat losu budowli.

Jednak dyrektor oenzetowskiej agencji analizującej zdjęcia satelitarne (UNOSAT) Einar Bjorgo podkreślił, że zrobione w poniedziałek zdjęcia "niestety pokazują, że główny budynek świątynia, a także rzędy kolumn w jego najbliższym otoczeniu zostały zniszczone". UNOSAT dokonał analizy zdjęć porównując je z obrazami z 27 sierpnia, kiedy budynek i kolumny jeszcze stały na swoich miejscach.

Sanktuarium, miejsce kultu Bela, boga nieba, zostało wzniesione w 32 r.n.e., za rządów cesarza Tyberiusza. Zachowało się do czasów współczesnych w dość dobrym stanie.

Po opanowaniu Palmyry IS zniszczyło starożytną świątynię Szamin-Baala, liczącą prawie 2 tys. lat. Dżihadyści zamordowali jednego z najbardziej zasłużonych archeologów w Palmyrze, 81-letniego Chaleda al-Asaada; jego pozbawione głowy ciało powiesili na jednej z kolumn na głównym placu starożytnego miasta.

Pierwsze wzmianki o Palmyrze pochodzą jeszcze z początku II tysiąclecia p.n.e. Leżące na Pustyni Syryjskiej zabytki Palmyry są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.(PAP)

lm/

arch.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022