Młodzi naukowcy inspirują nauką na YouTube

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jak wykorzystać fizykę w zaawansowanej radioterapii, dlaczego srebro czernieje, skąd bierze się kształt kropli wody, odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielają młodzi naukowcy, którzy biorą udział w projekcie Experimentum Simplex. To seria filmów popularnonaukowych, które można oglądać w serwisie YouTube.

Experimentum Simplex to seria filmów nagranych przez młodych popularyzatorów nauki. "Popularyzatorzy nauki z polskich uczelni postanowili zainteresować uczniów szkół doświadczeniami z chemii i fizyki. Nagrali krótkie materiały filmowe, które mogą okazać się bardziej inspirujące niż kolejne rozdziały z podręcznika" - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Krótkie doświadczenia przedstawiają pozornie proste reakcje chemiczne i fizyczne. Wszystkie zostały dokładnie i przystępnie opisane: naukowcy tłumaczą, dlaczego dana reakcja zachodzi, na czym polega i jak wpływać na jej przebieg.

Tematy dotyczą rozmaitych zjawisk: od najprostszych i codziennych - jak odbarwianie się srebra, po bardziej skomplikowane jak wytwarzanie kolorowych płomieni. Nie zabrakło również poważniejszych tematów – naukowcy zaprezentowali np., w jaki sposób fizyka wykorzystywana jest w zaawansowanej radioterapii.

Wśród prezenterów filmów znaleźli się: laureatka konkursu FameLab i ambasadorka kampanii Zawód Naukowiec - Monika Koperska z Uniwersytetu Jagiellońskiego; Darek Aksamit z Politechniki Warszawskiej i Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, dr Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, dr Jakub Milczarek z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.

Filmy można obejrzeć na stronie internetowej.  

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 08.07.2025. Wydarzenie #HaloKosmos w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 9 bm. na którym nastąpiło połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. PAP/Albert Zawada

    Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera