Warszawscy archeolodzy śladami Juliusza Verne'a

 Archeolodzy wykonują skanowanie okolic jaskini, fot. M. Bura
Archeolodzy wykonują skanowanie okolic jaskini, fot. M. Bura

Trójwymiarowy skan wnętrza Jaskinia Echa (isl. Songhellir), znajdującej się w zachodniej Islandii na zboczu wulkanu Snaefellnes, wykonała ekspedycja Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii UW. Miejsce to opisane zostało szerzej w klasycznej powieści Juliusza Verne\'a „Podróż do wnętrza ziemi”.

Wulkan położony jest w Parku Narodowym Snæfellsjökull, usytuowanym na półwyspie Snæfellsness. Park utworzono w 2001 roku, by chronić unikalny krajobraz, rzadkie rośliny, zwierzęta, a przede wszystkim stanowiska archeologiczne zlokalizowane wokół góry.

Zdokumentowana przez archeologów Jaskinia Echa jest wyjątkowo ciekawa dla naukowców nie tylko z powodu swoich niecodziennych walorów akustycznych, lecz przede wszystkim ze względu na wyryte na jej ścianach różne inskrypcje, najstarsze wykonane w XV wieku. Wśród nich są znaki pisma runicznego.

"Dzięki skanowi 3D możliwa będzie teraz inwentaryzacja i analiza tych inskrypcji, której do tej pory nikt się nie podjął – mówi PAP Marta Bura, kierownik Pracowni Skanerów 3D. – Mamy nadzieję, a wedle zapewnień strony islandzkiej wręcz pewność, że na tym jednym projekcie się nie skończy, i ta współpraca będzie kontynuowana.”

Polacy nie poprzestali na dokumentowaniu jaskini. Za pomocą skanera laserowego firmy Leica uwiecznili również pozostałości schronień z wioski rybackiej oraz ślady kilu, które pozostawiły zapewne statki wypływające na połów z XV-wiecznej osady w Gufuskalar.

Polacy zostali zaproszeni do tego projektu przez lokalny Instytut Archeologii, gdyż znane są osiągnięcia Pracowni Skanerów 3D w dokumentacji rytów naskalnych na Bornholmie.

Pracownia Skanerów 3D IA UW jest częścią nowopowstałego na Uniwersytecie Warszawskim Laboratorium Cyfrowej Humanistyki. Jest to największa i najbardziej wszechstronna polska jednostka akademicka, zajmująca się dokumentowaniem zabytków najróżniejszych rozmiarów, od artefaktów wielkości poniżej 1 cm, poprzez rzeźby, aż do zabytków architektury. Zastosowanie skanera laserowego do dokumentowania rytów naskalnych jest pionierskim rozwiązaniem Polaków.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera