Porozumienie ministra skarbu z krakowskimi uczelniami ws. powołania spółki

Rys. Fotolia
Rys. Fotolia

Minister skarbu Andrzej Czerwiński podpisał we wtorek porozumienie z rektorami trzech krakowskich uczelni w sprawie utworzenia spółki, która na rewitalizowanych terenach Nowej Huty będzie tworzyć technologie dla „inteligentnego miasta i innowacyjnej gospodarki".

Sygnatariuszami porozumienia z ministrem skarbu są Akademia Górniczo–Hutnicza, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Rolniczy. Spółka nazwana „Laboratorium Inteligentnego Miasta i Innowacyjnej Gospodarki SA” ma za zadanie stworzenie w Krakowie przestrzeni dla rozwoju innowacyjnej gospodarki.

„Minister skarbu podpisał porozumienie z rektorami uczelni po to, aby to miejsce uczynić takim centrum innowacyjności, stworzyć tu centrum administracji” - powiedziała premier Ewa Kopacz na briefingu po wtorkowym wyjazdowym posiedzeniu rządu w Krakowie.

Jak zaznaczyła, dzięki staraniom władz regionu i właściciela krakowskiej huty – koncernu ArcelorMittal rusza program rewitalizacji terenów zbędnych z punktu widzenia produkcji hutniczej. Premier podkreśliła, że inwestycje te, wraz z projektem koncernu hutniczego dotyczącym modernizacji huty, niosą szansę na nowe miejsca pracy w tej dzielnicy Krakowa.

Działalność spółki będzie związana z przygotowywanym projektem inwestycyjnym "KRK NH2". Będzie on zlokalizowany na ok. 300 hektarów terenów poprzemysłowych w Nowej Hucie, zbędnych do prowadzenia obecnej działalności hutniczej przez ArcelorMittal Poland, takich jak m.in. obszary po stalowni martenowskiej czy walcowni zgniatacz, a także budynki centrum administracyjnego. Spółka przekaże je na rzecz Skarbu Państwa w zamian za uzyskanie tytułu własności do około 490 ha terenów, które wykorzystuje w oparciu o użytkowanie wieczyste.

Jak poinformowało w komunikacie MSP nowa spółka technologiczna Laboratorium Inteligentnego Miasta i Innowacyjnej Gospodarki zostanie powołana do przekształcenia terenów wokół krakowskiej huty w innowacyjny park technologiczny, grupujący centra badawcze, laboratoria wdrożeniowe i biura projektowe przedsiębiorstw. Jej celem jest zrealizowanie parku technologicznego pod nazwą „KRK NH2” i zarządzanie nim. Spółka ma zostać zarejestrowana w październiku tego roku.

Cytowany w komunikacie Andrzej Czerwiński, minister skarbu państwa poinformował, że spółka ma na celu zachęcanie inwestorów do lokowania w pobliżu Nowej Huty swoich laboratoriów badawczych, centrów wdrożeniowych i kompetencyjnych. „Liczę, że współpraca przedsiębiorców i krakowskich uczelni zaowocuje wzrostem liczby wdrażanych do gospodarki rozwiązań innowacyjnych oraz wzmocnieniem konkurencyjności całego polskiego przemysłu” – zaznaczył.

Skarb Państwa wniesie do Laboratorium Inteligentnego Miasta i Innowacyjnej Gospodarki nieruchomości, na których powstaną laboratoria i ośrodki badawcze. Dzięki aportowi będzie akcjonariuszem większościowym nowego podmiotu.

Najważniejszymi zadaniami zarządu nowo powołanej spółki będzie opracowanie masterplanu dla poprzemysłowego terenu, przebudowa układu kolejowego, likwidacja nieczynnych instalacji technicznych i przebudowa czynnych instalacji, rekultywacja terenu i uzbrojenie go we wszelkie niezbędne instalacje.

W czerwcu tego roku wojewoda małopolski Jerzy Miller mówił: "Chcemy, aby to miejsce, które jest nie tylko miejscem pracy dla wielu osób, ale też kojarzy się ze zmianą ustroju, pozostało obszarem, w którym zmienia się nasza rzeczywistość" - zaznaczył wojewoda.

Według niego na pozyskanych terenach zamiast pozostałości po wyburzonych instalacjach hutniczych, powstanie nowy fragment miasta, którego wizytówką będą nowoczesne, innowacyjne technologie. Deklarację o współpracy przy przygotowaniu i realizacji projektu pod nazwą "KRK NH2" władze województwa podpisały już z krakowskimi uczelniami: Akademią Górniczo-Hutniczą, Akademią Muzyczną, Akademią Sztuk Pięknych, Akademią Wychowania Fizycznego, Politechniką Krakowska, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Rolniczym.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ mhr/ je/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera