
Ekstrakt z czosnku unicestwia większość odpornych na antybiotyki bakterii, które wywołują zakażenie układu moczowego – wynika z badania opublikowanego na łamach „Journal of Tropical Agricultural Science”.
Naukowcy z Instytutu Technologii i Nauk Birla (Indie) oraz Uniwersytetu Putra (Malezja) wykazali, że zwykły ekstrakt z czosnku pospolitego (Allium sativum) jest niezwykle pomocny w walce z infekcjami dróg moczowych, gdyż unieszkodliwia ponad 80 proc. bakterii odpornych na inne formy leczenia.
Badacze wyizolowali z moczu osób cierpiących na zakażenie układu moczowego 166 szczepów bakterii i zaobserwowali, że 56 proc. z nich jest niewrażliwa na antybiotyki. Postanowili więc wystawić oporne bakterie na działanie ekstraktu z czosnku. Okazało się, że czosnek unicestwiał aż 82 proc. z nich.
„Rosnący wśród mikroorganizmów poziom odporności na różne formy leczenia zmusza nas do zwrócenia się ku medycynie tradycyjnej opartej na działaniu produktów ziołowych, która może dostarczyć nam wielu alternatywnych rozwiązań” – przyznają autorzy badania.
Lecznicze właściwości czosnku i jego zdolność do zwalczania różnego typu mikroorganizmów (bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków) są znane już od dawna. Przypuszcza się, że główne składniki o aktywnym działaniu to allicyna i związki siarki. (PAP)
ooo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.