Cukrzyca szybko niszczy mózg

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W ciągu zaledwie dwóch lat u chorych na cukrzycę typu 2 dochodzi do znacznego pogorszenia krążenia krwi w obrębie mózgu, czemu towarzyszy spadek sprawności umysłowej i zdolności wykonywania codziennych zadań - informuje internetowe wydanie pisma „Neurology”.

„Prawidłowa regulacja krążenia krwi w obrębie mózgu jest niezbędna do tego, by krew z tlenem i substancjami odżywczymi mogła być kierowana do tych obszarów, które aktualnie są bardziej aktywne ze względu na wykonywaną pracę. U pacjentów z cukrzycą typu 2 proces ten jest zaburzony, co przekłada się na pogorszenie zdolności poznawczych” - tłumaczy współautorka pracy dr Vera Novak z Harvard Medical School w Bostonie.

Aby sprawdzić, w jakim tempie pogarsza się zdolność regulacji krążenia mózgowego u chorych na cukrzycę Novak razem z kolegami z Tajwanu i Chin przeprowadziła badanie wśród 65 osób (średnia wieku 66 lat), z czego 35 leczyło się z powodu cukrzycy typu dwa średnio od 13 lat. Przy pomocy metody określanej jako znakowanie spinów krwi tętniczej w rezonansie magnetycznym (MRI) badano ogólny oraz lokalny przepływ krwi w obrębie mózgu oraz reaktywność tętnic doprowadzających krew do mózgu (tj. ich zdolność do rozszerzania się w razie potrzeby). Na początku i na zakończenie dwuletniego badania sprawdzano zdolności poznawcze jego uczestników, a w próbkach ich krwi mierzono poziom związków związanych z procesami zapalnymi oraz poziom cukru.

Po dwóch latach u osób cierpiących na cukrzycę pogorszyła się zdolność regulowania przepływu krwi w obrębie całego mózgu, jak i w jego poszczególnych obszarach. Jednocześnie, średnio o 12 proc. pogorszyły się zdolności pamięciowe i inne zdolności poznawcze pacjentów z cukrzycą, podczas gdy w przypadku osób zdrowych utrzymały się na takim samym poziomie. Spadła też zdolność do wykonywania codziennych czynności, takich jak zabiegi higieny osobistej czy gotowanie oraz zdolność podejmowania decyzji, przy czym spadek był większy u tych chorych na cukrzycę, u których już na początku regulacja przepływu krwi w obrębie mózgu była gorsza. Wyższy poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c), która odzwierciedla to, jak dobrze kontrolowana jest cukrzyca w dłuższej perspektywie czasowej, wiązał się z większym pogorszeniem krążenia mózgowego.

Ponadto, w przypadku chorych na cukrzycę im silniejszy był proces zapalny w organizmie (oceniany na podstawie poziomu różnych związków prozapalnych) na początku badania, tym bardziej malała zdolność regulacji przepływu krwi w obrębie mózgu, niezależnie od tego, jak dobrze pacjent kontrolował poziom glukozy we krwi oraz ciśnienie tętnicze. U osób zdrowych nie obserwowano takiej zależności.

Zdaniem Novak wczesne wykrywanie i monitorowanie zmian w krążeniu mózgowym u chorych na cukrzycę może pomóc identyfikować tych pacjentów, którzy są bardziej narażeni na szybki spadek zdolności poznawczych. (PAP)

jjj/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Mniejsze ryzyko cesarskiego cięcia po szczepionce przeciwko Covid-19

  • Wyniesienie kapsuły w ramach misji testowej Starliner, Floryda, USA, 05 czerwca 2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

    NASA/ Statek Starliner wróci na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera