Najstarsze sudańskie obozowiska na wystawie w Poznaniu

Prace wykopaliskowe w Affad. Fot. M. Sita.
Prace wykopaliskowe w Affad. Fot. M. Sita.

Efekty prac polskiej misji archeologicznej badającej pozostałości afrykańskich obozowisk łowieckich sprzed 15 tys. lat można oglądać na ekspozycji w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu do końca wakacji.

Na wystawie zatytułowanej „Zagubieni w raju. Najstarsze obozowiska nad Nilem” eksponowane są autentyczne narzędzia krzemienne i częściowo skamieniałe szczątki współczesnych im zwierząt (m.in. hipopotama, koczkodana czy antylopy), odkryte przez archeologów w toku prac badawczych w Affad w północnym Sudanie.

Polska misja badawcza działa w Affad od 2012 r. w ramach projektu „Epigoni tradycji lewaluskich w Dolinie Nilu Środkowego”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

„Najnowsze odkrycia archeologów z Poznania wprawiają w zdumienie doskonałym stanem zachowania nawet tak efemerycznych pozostałości, jak niewielkie dołki po drewnianych słupkach – szkieletach szałasów i stojaków do suszenia mięsa antylop, czy też przegrzanego podłoża wskazującego miejsca po ogniskach. Są to najstarsze, jak dotąd, tak dobrze zachowane pozostałości obozowisk nad brzegami Nilu” – czytamy w komunikacje muzealników.

Świadectwem tego, że w dobrym stanie zachowały się również kości zwierząt, na które polowano, jest fakt ich eksponowania na wystawie. Na niektórych z nich widoczne są ślady odcinania mięsa przy pomocy kamiennych narzędzi. Zdaniem archeologów zestaw zwierzyny wskazuje jednoznacznie, że środowisko życia na tym obszarze zmieniło się diametralnie w ciągu ostatnich 15 tysięcy lat. Według ustaleń naukowców dawniej rósł tam podmokły las wzdłuż rozległych rozlewisk rzeki - jeszcze 15 tysięcy lat temu okolice Affad mogły wyglądać jak obecne pogranicze Etiopii i Sudanu w Parku Narodowym Dinder. Tymczasem dziś archeolodzy pracują na pustyni, która jest południową rubieżą Sahary.

Dotychczasowe ustalenia archeologów utrzymywały, że okres tzw. środkowego paleolitu w Afryce trwał pomiędzy 280 a 25 tysiącami lat temu. Najnowsze odkrycia Polaków w Affad wskazują, że na niektórych niebadanych dotąd obszarach ludzie żyli w ten pierwotny sposób znacznie dłużej – aż po 15 tysiąclecie. Na taki fakt wskazuje identyczna od dziesiątek tysięcy lat technologia wytwarzania narzędzi krzemiennych.

Organizatorami wystawy są dr Marta Osypińska z poznańskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN – kierowniczka projektu badawczego w Affad oraz dr Piotr Osypiński z Fundacji Patrimonium.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera