Tytuł Innowatora roku za techniki drukowania perowskitu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Olga Malinkiewicz, twórczyni technologii pozwalającej wytworzyć tanie, elastyczne arkusze perowskitu, została nagrodzona tytułem Innowator roku w ramach pierwszej w Polsce edycji konkursu dla młodych wynalazców "Innovators Under 35".

W pierwszej edycji konkursu "Innovators Under 35", organizowanego przez "MIT Technology Review" – najstarszy magazyn poświęcony technice, którego wydawcą jest renomowany Massachusetts Institute of Technology - wyróżniono dziesiątkę krajowych wynalazców przed 35. rokiem życia za ich przełomowe projekty w dziedzinie biotechnologii i medycyny, energetyki, Internetu, przetwarzania danych i sprzętu komputerowego oraz transportu.

Jak czytamy w przesłanym PAP komunikacie, we wtorek zwycięzcy przedstawili swoje prace podczas imprezy "Innovators Under 35" zorganizowanej podczas Bitspiration Festival w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Spośród 10 zwycięzców dwóch otrzymało od "MIT Technology Review" dodatkowe wyróżnienia.

Olga Malinkiewicz otrzymała tytuł Innowatora Roku za opracowanie technologii drukowania, pozwalającej na wytworzenie tanich, elastycznych arkuszy perowskitu, umożliwiających pochłonięcie dwukrotnie wyższej ilości widocznego światła niż przy użyciu dotychczas istniejących metod. Z kolei Michal Mikulski został nagrodzony tytułem Innowatora Społecznego za swojego nowego robota wspierającego rehabilitację w przypadku urazów mięśni i atrofii.

Jak podają organizatorzy, "Innovators Under 35" to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez magazyn "MIT Technology Review", stanowiące "zaproszenie do światowej społeczności liderów w zakresie rozwiązań technologicznych jutra". "Do tej ekskluzywnej, powiększającej się co roku grupy młodych innowatorów z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch i Belgii teraz dołączyli Polacy" - głosi komunikat.

Pod koniec roku zwycięzcy z sześciu krajów europejskich wezmą udział w szczycie europejskim. Dwudniowe spotkanie obejmie dyskusje skupiające się wokół innowacyjności i przedsiębiorczości. "Innowatorzy wymienią się pomysłami, poszukają nowych rozwiązań wyzwań stojących przed dzisiejszą Europą i oraz zastanowią się, jak kreatywnie wywierać wpływ na swoje regiony i świat" - informują organizatorzy polskiej edycji.

Konkurs "Innovators Under 35" jest organizowany od 1999 roku, a od pięciu lat „MIT Technology Review” szuka utalentowanych innowatorów również w innych częściach świata m.in. w Europie. Europejskie edycje konkursu odbyły się w dotąd Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii, wyłaniając ponad 100 młodych liderów nowych technologii. W tym roku - oprócz 10 osób z Polski - dołączy do nich 10 osób z Belgii.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się m.in.: Konstantin Novoselov - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, Max Levchin - założyciel firmy PayPal, David Karp - założyciel Tumblr, Sergey Brin - współtwórca Google, Linus Torvalds - założyciel Linux.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Polsko-czeski projekt ze wsparciem NCN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera