Ćma myśli wolniej, żeby się najeść

Fot. PAP/ CTK/ OTTO BALLON MIERNY 23.06.2003
Fot. PAP/ CTK/ OTTO BALLON MIERNY 23.06.2003

Dzięki wolniejszemu działaniu mózgu, ćmy z rodziny zawisakowatych (Sphingidae) łatwiej sobie radzą w ciemnościach z ruchomym kwiatem, z którego spijają nektar – informuje „Science”.

Gdy jest ciemno, niełatwo dostrzec dostarczające nektaru kwiaty. Naukowcy przypuszczali, że mózg ćmy działa wolniej, aby umożliwić narządowi wzroku zbieranie światła przez dłuższy czas. Przypomina to nieco wydłużenie czasu otwarcia migawki w aparacie. Niestety, „wolniejsza” ekspozycja wiąże się z rozmazaniem obrazu i utrudnia wykrywanie szybkiego ruchu.

Pragnąc poznać sekrety nocnego widzenia ciem, Simon Sponberg i jego zespół z Georgia Institute of Technology w Atlancie badali zachowanie owadów wykorzystując sztuczne kwiaty, poruszane przez robota. Obserwacje prowadzone były przy różnych prędkościach poziomego ruchu fałszywego kwiatka oraz różnym natężeniu oświetlenia.

Jak się okazało, w ciemniejszym otoczeniu ćmy reagowały wolniej na ruchy sztucznego kwiatu. Może to wskazywać, że ich neurony wzrokowe działały wówczas wolniej, co pomagało widzieć w ciemności, nie utrudniając zbytnio nadążania za ruchami kwiatu. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich

  • Fot. Adobe Stock

    Chemikalia w tworzywach sztucznych mogą mieć związek z setkami tysięcy zgonów na całym świecie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera