Pierwszy skamieniały ptak z Gondwany znaleziony w Brazylii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Trójwymiarową skamieniałość ptaka wielkości kolibra z wczesnej kredy opisują naukowcy w "Nature Communications". To najbardziej kompletny ptasi okaz z kontynentu zwanego Gondwaną, jaką znaleziono w Ameryce Południowej.

Większość skamieniałości opierzonych ptaków z okresu kredy naukwocy odkrywają na północy Chin. Pochodzące stamtąd skamieniałości odpowiadają za większość tego, co wiemy nt. wczesnych etapów ewolucji ptasich piór.

Pióra przypominające wstążki, jakich nie zobaczymy u żadnych dziś żyjących ptaków, naukowcy znali dotychczas z analiz płaskich kamiennych płyt. Nie było wiadomo, jak mogły wyglądać w trójwymiarze.

Nowych informacji na ten temat dostarczają badania trójwymiarowej skamieniałości ptaka pochodzącego z Brazylii. Jak twierdzi Ismar Carvalho z Universidade Federal do Rio de Janeiro w Brazylii i jego zespół, skamieniały ptak miał w ogonie dwa pióra o równoległych krawędziach, przypominające kształtem wstążki. Na ich zakończeniu znajdowały się eliptyczne rozszerzenia, przypominające pióro lotki.

Naukowcy wnioskują na temat budowy i funkcji. Sugerują, że pióra w ogonie mogły służyć podczas popisów przed samicami. Mogły ułatwiać rozpoznawanie własnego gatunku i brać udział w komunikacji wzrokowej. Nie były jednak przydatne do wzmocnienia równowagi czy lotu, gdyż - jak wskazują analizy skamieniałości w trójwymiarze - ich kształt nie sprzyjał aerodynamice.

Badania kości pozwalają sądzić, że skamieniały osobnik był jeszcze młody.

Żył na terenie Gondwany, tzn. superkontynentu na półkuli południowej, istniejącym w prahistorii Ziemi. Na masę lądową Gondwany składały się dzisiejsza Ameryka Południowa, Afryka, Indie, Australia, Antarktyda, Nowa Zelandia i część Azji. (PAP)

zan/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera