Historia i kultura

Kraków/ Nabór do Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście – do 20 czerwca

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do 20 czerwca potrwa nabór do Międzynarodowej Szkoły Letniej II stopnia „Nauczanie o Holokauście”, w ramach której zajęcia odbędą się od 1 do 4 lipca – poinformowali PAP organizatorzy z Centrum Badań Holokaustu UJ, które będzie też głównym miejscem zajęć.

Międzynarodowa Szkoła Letnia II stopnia skierowana jest do absolwentów ubiegłorocznych edycji, jak i do osób, które już aplikowały do Szkoły Letniej, ale nie zostały zakwalifikowane ze względu na posiadanie zbyt wysokich kwalifikacji w zakresie nauczania o Holokauście.

O udział w Szkole mogą się ubiegać nauczyciele, liderzy społeczności lokalnych, działacze organizacji pozarządowych, pracownicy instytucji kultury. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej Centrum Badań Holokaustu UJ.

Tematyka tegorocznych zajęć będzie obejmować takie zagadnienia jak zjawisko współczesnego antysemityzmu, rasizmu i ksenofobii, wykorzystanie najnowszych technologii informacyjnych w nauczaniu o Holokauście, międzynarodowe doświadczenia w edukacji o Holokauście, strategie przywracania pamięci o ofiarach Holokaustu i sposoby działań na rzecz zachowania dziedzictwa żydowskiego w Polsce i na świecie.

Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W ubiegłym roku do udziału w niej zgłosiło się ok. 150 osób, z czego ok. 40 z Ukrainy. Zakwalifikowani biorą udział w wykładach, dyskusjach, projekcjach filmowych, odwiedzają także miejsca ważne dla Żydów – m.in. Oświęcim i krakowskie muzea.

Głównym organizatorem Szkoły Letniej "Nauczanie o Holokauście", obok Centrum Badań Holokaustu UJ, jest Illinois Holocaust Museum and Education Center.

Sponsorem tegorocznej edycji są organizacje działające na rzecz odszkodowań ocalałym z Holokaustu - Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz niemiecka fundacja Remembrance, Responsibility and Future.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

  • Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

    Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera