Historia i kultura

Kraków/ Nabór do Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście – do 20 czerwca

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do 20 czerwca potrwa nabór do Międzynarodowej Szkoły Letniej II stopnia „Nauczanie o Holokauście”, w ramach której zajęcia odbędą się od 1 do 4 lipca – poinformowali PAP organizatorzy z Centrum Badań Holokaustu UJ, które będzie też głównym miejscem zajęć.

Międzynarodowa Szkoła Letnia II stopnia skierowana jest do absolwentów ubiegłorocznych edycji, jak i do osób, które już aplikowały do Szkoły Letniej, ale nie zostały zakwalifikowane ze względu na posiadanie zbyt wysokich kwalifikacji w zakresie nauczania o Holokauście.

O udział w Szkole mogą się ubiegać nauczyciele, liderzy społeczności lokalnych, działacze organizacji pozarządowych, pracownicy instytucji kultury. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej Centrum Badań Holokaustu UJ.

Tematyka tegorocznych zajęć będzie obejmować takie zagadnienia jak zjawisko współczesnego antysemityzmu, rasizmu i ksenofobii, wykorzystanie najnowszych technologii informacyjnych w nauczaniu o Holokauście, międzynarodowe doświadczenia w edukacji o Holokauście, strategie przywracania pamięci o ofiarach Holokaustu i sposoby działań na rzecz zachowania dziedzictwa żydowskiego w Polsce i na świecie.

Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W ubiegłym roku do udziału w niej zgłosiło się ok. 150 osób, z czego ok. 40 z Ukrainy. Zakwalifikowani biorą udział w wykładach, dyskusjach, projekcjach filmowych, odwiedzają także miejsca ważne dla Żydów – m.in. Oświęcim i krakowskie muzea.

Głównym organizatorem Szkoły Letniej "Nauczanie o Holokauście", obok Centrum Badań Holokaustu UJ, jest Illinois Holocaust Museum and Education Center.

Sponsorem tegorocznej edycji są organizacje działające na rzecz odszkodowań ocalałym z Holokaustu - Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz niemiecka fundacja Remembrance, Responsibility and Future.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera