Wiadomo dlaczego szczepienia przeciwko HiB chronią przed białaczką

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Od dawna było wiadomo, że szczepienia przeciwko Haemophilus influenza typu b (HiB) chronią przed ostrą białaczką limfatyczną. Teraz badacze odkryli, w jaki sposób działa ona przeciwnowotworowo – pisze „Nature Immunology”.

Haemophilus influenza typu b jest przenoszoną drogą kropelkową bakterią wywołującą zakażenia układu oddechowego oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Szczepionka chroni przez tymi chorobami i wywoływanymi przez nie powikłaniami, ale przy okazji o 20 proc. zmniejsza ryzyko zachorowania na ostrą białaczką limfatyczną. Jest to najczęściej występująca białaczka u dzieci.

Prof. Markus Mueschen z University of California w San Francisco wraz ze swym zespołem wykazał na myszach, że niektóre dzieci pod wpływem bakterii HiB wykazują zbyt silną reakcję immunologiczną, podczas której wytwarzane są dwa enzymy. Mogą one wywołać mutację w niektórych komórkach układu krwiotwórczego początkującą rozwój białaczki limfatycznej. Choroba może się wtedy rozwinąć po kilka latach, najczęściej w wieku 5-7 lat.

Białaczka limfatyczna powoduje rozrost tkanki limfatycznej i naciekanie jej w różnych okolicach ciała. Dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, pojawia się niedokrwistość, osłabienie i gorączka; mogą występować również sińce oraz wybroczyny.

„Zmniejszenie ryzyka ostrej białaczki limfatycznej o 20 proc. w skali całej populacji to bardzo dużo” – podkreśla prof. Mueschen.

W Polsce od 2007 r. wszystkie niemowlęta objęte są szczepieniami przeciwko Haemophilus influenza typu b. (PAP)

zbw/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera