Studenci Politechniki Gdańskiej z medalem zawodów pneumobili

Źródło: Politechnika Gdańska
Źródło: Politechnika Gdańska

Drużyna PG Power z Politechniki Gdańskiej zajęła III miejsce w konkurencji "Przyspieszenie" w zawodach pneumobili VIII International Aventics Pneumobile Competition, które odbyły się w Eger na Węgrzech. Polacy pierwszy raz stanęli na podium zawodów konstruktorów pojazdów napędzanych sprężonym powietrzem.

"Pneumobil sylwetką przypomina motocykl, ale napędza go inne paliwo – sprężone powietrze o ciśnieniu 10 barów. Każda z 50 drużyn startujących w International Aventics Pneumobile Competition miała do dyspozycji jedną, dziesięciolitrową butlę z takim paliwem oraz potrzebne do skonstruowania pojazdu części pneumatyczne" - informuje na stronie internetowej Politechnika Gdańska.

W konkurencji startowali Węgrzy, Rumuni, Niemcy, Litwini, Estończycy. Z Polski przyjechało siedem zespołów. Oprócz PG Power z Politechniki Gdańskiej były to: Tech No Logic z Politechniki Białostockiej, KBM Polska z Wojskowej Akademii Technicznej, Simr Pneumo Team z Politechniki Warszawskiej, Hydro+ oraz Hydro+P-13 z Politechniki Wrocławskiej oraz PiKIOT z Politechniki Śląskiej.

Drużyna PG Power złożona ze studentów z koła naukowego Mechanik debiutowała w zawodach i odniosła sukces. Po raz pierwszy w historii zawodów polscy studenci stanęli na podium – zdobyli III miejsce w konkurencji "Przyspieszenie". Pneumobil z PG osiągnął prędkość 40 km/h w czasie 26 s na dystansie 220 m. Odcinek składał się z długiej prostej i łuku).

Na sukces zapracowało 15 osób z koła naukowego Mechanik, opiekunem projektu był dr Bogdan Ścibiorski. Do Eger pojechało czterech zawodników: Jakub Łaga (kapitan drużyny), Wojciech Hroboni, Michał Przepiera oraz Michał Petruczynik.

"Mieliśmy wypadek drogowy i spóźniliśmy się na zawody. Pierwszego dnia w ogóle nie wystartowaliśmy" – wspomina Jakub Łaga. "Wyścigu w drugiej konkurencji nie ukończyliśmy, ale z rezultatów w trzeciej jesteśmy bardzo zadowoleni. Organizatorzy zapewniali nas, że przy debiucie w zawodach normą jest, że pneumobil się psuje i że samo ich ukończenie to już sukces. Z naszych doświadczeń na zawodach płynie wniosek, że konstrukcja pojazdu i jego możliwości były świetne, ale zabrakło nam czasu na dopracowanie kilku szczegółów" - mówi Łaga.

Szczegółowe informacje na temat zawodów są dostępne na stronie: www.pneumobil.hu

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera