Uczelnie i instytucje

Politechnika Białostocka zachęca do studiowania młodych Polaków z Białorusi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kilkudziesięciu licealistów z Grodna na Białorusi odwiedziło w sobotę Politechnikę Białostocką. To wynik porozumienia zawartego pomiędzy uczelnią a działającą na Białorusi Polską Macierzą Szkolną.

Licealiści to tegoroczni maturzyści z Liceum Społecznego przy Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie. Przyjechali do Białegostoku na zaproszenie uczelni. Mogli się zapoznać z ofertą politechniki, zobaczyć kampus uczelni, a także porozmawiać z pracownikami i studentami.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka uczelni Dorota Sawicka, młodzież zainteresowana jest studiowaniem w Polsce, ale nie tylko w Białymstoku. Choć - jak zauważyła - sami licealiści mówili, iż plusami studiowania w Białymstoku jest niewielka odległość od Grodna (ok. 70 km), a także fakt, że jest tutaj taniej i jest to miasto przygraniczne.

Sawicka mówiła też, że Białoruś jest "naturalnym obszarem aktywności Politechniki Białostockiej – mieszka tam wiele osób o polskich korzeniach i takich, które mają dobre kontakty z mieszkańcami Podlaskiego", stąd pomysł, by Polakom z Białorusi przedstawić swoją ofertę.

Politechnika Białostocka na początku tygodnia podpisała umowę z Polską Macierzą Szkolną oraz Społecznym Towarzystwem Oświatowym, które prowadzi liceum w Białymstoku. W ramach tego porozumienia m.in. wykładowcy oraz nauczyciele będą prowadzić w Grodnie zajęcia wyrównawcze dla młodzieży, która chciałaby studiować na politechnice; będą też organizowane przyjazdy licealistów na uczelnię. Zdaniem prezesa Macierzy Szkolnej w Grodnie dr. Stanisława Sienkiewicza, zajęcia takie pozwolą licealistom lepiej przygotować się na studia w Polsce.

Obecnie na Politechnice Białostockiej studiuje blisko 90 studentów z Białorusi, którzy kształcą się na kierunkach takich jak logistyka, zarządzanie oraz turystyka i rekreacja. Politechnika promuje swoją ofertę na różnych targach na Białorusi, prowadzi też współpracę naukową z Uniwersytetem Janki Kupały w Grodnie.

Od ubiegłego roku o studentów z Białorusi zabiega też Uniwersytet w Białymstoku i zaprasza młodzież do Białegostoku. Na uniwersytecie kształci się obecnie ponad 110 studentów z Białorusi.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • , 25.11.2024. Historyk prof. Jan Pomorski (2P), rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski (3L), prof. dr hab. Iwona Hofman (L), prof. Natasza Ziółkowska-Kurczuk (3P) oraz uhonorowane tytułem doktora honoris causa UMCS, pisarka i dziennikarka Anne Applebaum (2L), reżyserka Agnieszka Holland (C) i pisarka Olga Tokarczuk (P) w Lublinie. PAP/Wojtek Jargiło

    Anne Applebaum, Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk z doktoratami honoris causa UMCS

  • Fot. Adobe Stock

    Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera