Raport: udary mózgu nie są już chorobą jedynie ludzi starszych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Alarmująco wzrasta w Anglii liczba udarów mózgu wśród ludzi młodych od 40. do 54. roku życia – informuje „BBC News”. Udary mózgu nie jest chorobą jedynie ludzi starszych - ostrzega British Heart Foundation.

Podobnie niepokojące dane od kilku lat napływają ze Stanów Zjednoczonych. W 2012 r. pismo „American Academy of Neurology Journal” ostrzegało, że co piąty Amerykanin dotknięty udarem ma mniej niż 55 lat.

Potwierdza to najnowszy raport: w Anglii w 2014 r. zarejestrowano ponad 6,2 tys. udarów, czyli o prawie 2 tys. więcej aniżeli przed 14 laty. Głównym tego powodem jest niekorzystny styl życia, zarówno zła dieta, jak i brak aktywności fizycznej oraz otyłość i cukrzyca – podkreślają autorzy raportu.

Dr Mike Knapton zwraca uwagę, że na udar najbardziej narażone są osoby z nadciśnienie tętniczym oraz zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Jego zdaniem, bardzo ważne jest zatem regularne kontrolowanie ciśnienia tętniczego i stężenia lipidów, a w razie ich podwyższenia – odpowiednie leczenie. Dotyczy to nie tylko ludzi starszych, ale i tych w średnim wieku.

Specjalista dodaje, że wzrost przypadków udaru mózgu może być związany również z tym, że lepiej rozpoznawane są jego objawy dzięki postępującej edukacji zdrowotnej.

Według prof. Anny Członkowskiej z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, u osób dorosłych o udarze mózgu może świadczyć nagłe osłabienie czy drętwienie ręki lub nogi po jednej stronie, nagłe trudności z mówieniem lub rozumieniem mowy, zaniewidzenie na jedno oko, nagłe trudności z chodzeniem, zaburzenia równowagi, nagły odmienny silny ból głowy.

Udary zdarzają się nawet u dzieci. Dr Katarzyna Połatyńska z Kliniki Neurologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi twierdzi, że mogą o tym świadczyć takie objawy, jak napad drgawek, tętnienie ciemiączka u noworodka czy niemowlęcia, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia mowy, asymetria twarzy, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, nagłe ogólne osłabienie. (PAP)

zbw/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/CJ GUNTHER 02.04.2025

    USA/ Administracja Trumpa obcina Harvardowi kolejne 450 mln dolarów

  • Fot. Adobe Stock

    ESA przedstawia Program Bezpieczeństwa Kosmicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera