Grobowiec władcy Egiptu sprzed 4600 lat odkryto w Delcie Nilu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy odkryli w północnym Egipcie grobowiec faaraona z okresu panowania III Dynastii – informuje serwis internetowy Cairo Post.

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym w mieście Quesna, w prowincji gubernatorskiej Al-Minufijja w północnej części Egiptu.

Jak poinformował Mamdouh Eldamaty, minister starożytności Egiptu, podczas prac badawczych prowadzonych przez archeologów z Egypt Exploration Society (EES) odkryto grobowiec z czasów Starego Państwa (ok. 2686-2181 r. p.n.e.), który zidentyfikowano jako miejsce pochówku faraona Chaby.

Chaba był władcą Egiptu w latach ok. 2663-2657 p.n.e., w okresie panowania III Dynastii (ok. 2707-2629 r. p.n.e.).

Odkrycie grobowca Chaby na stanowisku w Quesnie ma duże znaczenie dla egiptologów, którzy dotychczas przyjmowali, że wyłącznym miejscem pochówku władców z III Dynastii było cmentarzysko w Memfis (dzisiejsza Sakkara położona na południe od Kairu) – stolicy Egiptu w czasach Starego Państwa (III-VI Dynastia).

Według M. Eldamaty’ego, odkrycie grobowca Chaby w Quesnie, mieście znanym głównie z czasów od Okresu Późnego (664-332 r. p.n.e.) do czasów rzymskich (30 r. p.n.e. – 390 r. n.e.) w historii starożytnego Egiptu, stawia nowe pytania dotyczące zasięgu ówczesnej administracji i zwyczajów pogrzebowych w okresie Starego Państwa.

Jak poinformował archeolog Sherif el-Sabban, władca o imieniu Chaba jest postacią słabo rozpoznaną przez naukowców, a najwięcej informacji o Chabie uzyskano na stanowisku w Zawijet el-Arian, położonym w odległości 7 kilometrów na północ od Sakkary, gdzie wcześniej odkryto kamienną płytę oraz kilka artefaktów z inskrypcjami z imieniem Chaby. (PAP)

jot/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera